Dental İmplantlar

İMPLANT

Diş implantları ağızda eksik olan dişlerin yerine konması amacıyla, genellikle titanyum veya titanyum bileşiklerinden hazırlanan yapay diş kökleridir. Titanyum vücut dokuları ile etkileşime girmediği ve kuvvetlere karşı dirençli bir materyal olduğu için implant malzemesi olarak tercih edilir. İmplantlar daha önceden kaybedilmiş dişlerin oluşturduğu boşluklara ya da ciddi bir enfeksiyon yoksa hemen çekim sonrası diş yuvasına yerleştirilebilir.
İmplant uygulamasının asıl amacı, üzerine kullanılabilir dişler yapmaktır.
İmplantlar, sabit ya da hareketli protezler yapmak amacı ile kemiğin yeterli ve uygun olduğu durumlarda basit bir operasyonla çene kemiğine yerleştirilirler. Eğer kemik miktarı ve yoğunluğu istenilen seviyede değilse implant uygulamasından önce kemik oluşturmaya yönelik işlemler yapılması gerekebilir. Denizli de implant tedavisi hizmetinde uzman kadromuz ile hizmetinizdeyiz.


FAST&FIXED YÖNTEMI

Fast&Fixed yöntemi ile hiç dişiniz olmasa da, ya da mevcut dişleriniz çekilecek olsa da dişlerinizin çekildiği günde İmplantlar yapılıp, aynı gün (Geçici) Sabit Dişleriniz olabilir. Arka bölgelerde kemik eksikliği olan durumlarda Fast&Fixed tekniği ile açısal implantlar kullanılarak ileri cerrahilere gerek kalmadan sabit protezler yapmak mümkündür. Bu teknik ile dişler çekildiği gün implantların yapılması, dişsiz hastalarda ise implantların yapılıp aynı gün sabit protez yapılması mümkündür.Birkaç saat içerisinde klinikten, implant ile desteklenmiş sabit köprüleriyle ayrılan hastaya büyük rahatlık sağlar.


KEMIK YETERSIZLIKLERINDE İMPLANT TEDAVİSİ

İmplant Tedavisi Öncesi Muayene: Diş eksikliklerini gidermek için uygulanan implantların yapılacağı bölgelerin incelenebilmesi için detaylı bir klinik muayene yapılmalıdır. Bu muayenede genel ağız-diş sağlığınız ve dişeti sağlığınız değerlendirilmeli bu anlamda bir problem varsa implant tedavisi öncesi yapılması gereken tedaviler tamamlanmalıdır. İmplantın yerleştirileceği bölgedeki kemiğin şeklinin , yüksekliğinin-kalınlığının ve kalitesinin değerlendirilmesi için ise radyografik muayene yapılmalıdır. Kliniğimizde Bu amaçla hata payı olmaması için 3D grafiler (tomografiler) alınır ve üzerinde yapılacak inceleme ve ölçümlere göre tedaviniz planlanır. Sadece röntgen çektirmem yeterli değil mi? Genel ağız diş sağlığı hakkında bilgi veren panoramik röntgenler sadece iki boyutlu bilgi verdiği ve ölçüm açısından net sonuçlar veremeyebileceği için implant tedavisinin planlanmasında 3 boyutlu görüntü veren dental volümetrik tomografiler kullanılmaktadır. Tomografilerle normal röntgen filmlerinde görülmeyen kemik ve yumuşak doku detayları görülebilmekte ve tedavi kalitesi artırılabilmektedir.


İMPLANT ÜSTÜ PROTEZLER

İmplant destekli protezler, implant üzerine yerleştirilen ve implantlar tarafından desteklenen sabit veya hareketli protezlerdir. Hiç dişi bulunmayan ancak yeterli kemik seviyesine sahip olan kişiler de implant destekli protezler kullanılabilir. İmplant üzerine her zaman sabit dişler mi yapılır? Tamamen dişsiz ağızlarda hareketli protezlerin tutuculuğunu arttırmak amacı ile de implant uygulamaları yapılır. Çene içerisinde yer alan implantların hareketli tam protezin içerisindeki yuvalara yerleşmesi ile stabilitesi ve tutuculuğu artan protezle, çiğneme ve konuşma fonksiyonları çok daha etkin yapılabilmektedir.


PERIIMPLANTITIS

Yapılmış olan implant çevresinde cerrahi, protez yapımına bağlı ya da implant çevresi dokularına bağlı oluşan ve çevre dokularda kemik kaybına yol açan bir enfeksiyondur. Bakterilerin birikimi ile dokular kendini koruma amaçlı enfeksiyon oluştururlar.Bu da kemik kaybına sebep olur. İmplant kayıplarında ana etken olduğu söylenebilir.Erken aşamada tespit edildiğinde tedavisi mümkündür. İmplant etrafındaki kemik harabiyetinin derecesine bağlı olarak tedavi yöntemi değişiklik gösterebilir. Temel amaç implantın etrafında oluşmuş istenmeyen iltahaplı dokuların uzaklaştırılması ve kaybedilmiş kemik dokusunun tekrar oluşmasının sağlanmasıdır. Bu amaçla klasik yöntemlere ek olarak tedavi başarısını artırmak için lazerler de kullanılabilir. Sert doku lazeri olarak da tanınan Er:YAG ile iltahaplı dokuların en iyi şekilde temizlenmesi mümkün olabilmektedir. Bu yöntemle aynı zamanda implanta zarar vermeden implant yüzeyindeki bakterilerin de uzaklaştırılması (Dekontaminasyon ) mümkün olmaktadır. Uzman hekimlerimiz ile Periimplantitis tedavisi ile hizmetinizdeyiz.

 

Hizmet Kategorileri