Estetik Diş Hekimliği

Protez Diş Nedir, Protez Diş Nasıl Yapılır?

Ağızda çeşitli nedenlerle estetik bozuklukların veya kaybedilmiş olan dişlerin yerine konan, kişilerin estetik ve fonksiyonel olarak ihtiyaçlarını gideren tüm yapay oluşumlar protezdir (takma diş). Genel olarak diş kayıpları, diş eti hastalıklarının tedavi edilmemesi sonucunda oluşabilmektedir. Bunun yanında bazı kazalar sonucunda da diş kayıpları meydana gelmektedir. Bu nedenle kaybedilen dişlerin yerine, fonksiyonel ve estetik olarak sağlıklı dişlerle aynı görevi görecek protezler yapılmalıdır.

Diş Protezi'nin Amacı Nedir?
Protezde, hastanın kaybolan fonksiyonları tekrar kazandırılmaya çalışılırken, aynı zamanda bozulan konuşmasının da düzeltilmesi ve estetik görünümün de daha iyi olması amaçlanmaktadır. Böylelikle büyük oranda kaybedilen ağız sağlığı düzeltilirken toplum içinde eksik ya da harap olmuş dişlerle yaşamak zorunda kalan bireylerin psikolojik açıdan da desteklenmesi sağlanır. Çünkü bu şekilde yaşamlarını (bir süre de olsa) sürdürmek zorunda kalan bireyler, öncelikle gülmeyi unuturlar. Bu da fonksiyonel bozuklukların yanı sıra, insanlarda kendine güven duygusunun zedelenmesine neden olur. Bu tip hastalara yapılan çeşitli protezlerle insanların yaşam kalitesinin yükseltilmesi amaçlanır. Proteziniz olması, ağız hijyeni ve bakımınıza daha az dikkat edeceğiniz anlamına gelmez. Aksine dişhekiminize düzenli olarak gitmeniz protezlerinizin ömrünü artıracak ve ağız sağlığınızı koruyacaktır.

Protez Çeşitleri
Sabit Protezler (kron-köprü benzeri yapıştırmalı protezler) Hareketli Protezler (total ya da bölümlü protezler) İmplant üstü protezler (sabit veya hareketli)

Protezlerimi nasıl temiz tutabilirim?
Yemeklerden sonra, protezinizi suda yıkayarak yiyecek artıklarını uzaklaştırın. Belli öğünlerden sonra, özellikle yatmadan önce, düzenli olarak protezinizi fırçalamalısınız. Bu işlem plak ve leke oluşumunu önler. Fırçalama işleminde su ve çeşitli diş macunları veya protez bakım ürünleri kullanılır. Aşındırıcı tozlar kullanılmamalıdır. Yoksa protezin yüzeyi çizilir ve bu yüzeylerde artıklar toplanmaya ve renklenmeye başlar. Özel protez fırçaları veya normal diş fırçaları da kullanılabilir. Protezin tüm yüzeylerini temizlemeye özen göstermelisiniz. Zaman zaman protezinizi, özel protez sıvılarında bekletebilirsiniz. Kimyasal maddeye maruz kalan protezinizi yıkadıktan sonra kullanmanız gerekir. Protezin içine işlemiş lekeler ve tartarlar ancak bir dişhekimi tarafından ultrasonik araçlarla temizlenebilir. Protezi temiz tutmanın en etkin yolu, günlük fırçalama ile birlikte haftada birkaç kez de kimyasal sıvılarda bekletmektir.


İMPLANT ÜSTÜ PROTEZLER

İmplant destekli protezler, implant üzerine yerleştirilen ve implantlar tarafından desteklenen sabit veya hareketli protezlerdir. Hiç dişi bulunmayan ancak yeterli kemik seviyesine sahip olan kişiler de implant destekli protezler kullanılabilir. İmplant üzerine her zaman sabit dişler mi yapılır?Tamamen dişsiz ağızlarda hareketli protezlerin tutuculuğunu arttırmak amacı ile de implant uygulamaları yapılır. Çene içerisinde yer alan implantların hareketli tam protezin içerisindeki yuvalara yerleşmesi ile stabilitesi ve tutuculuğu artan protezle, çiğneme ve konuşma fonksiyonları çok daha etkin yapılabilmektedir.


RECONTOURING

Genel prosedür dişlerin şeklinin, boyutunun yada yüzey kontürlerinin mine yüzeyinden ufak aşındırmalar yapılarak düzeltilmesini içermektedir. İşlemin amacı bireylerin kendi dişlerinin görünümlerini düzelterek genel görünüşü güzelleştirmek ve gülüşü dengelemektir. Mevcut duruma göre tek başına uygulanacağı gibi estetik gülüş tasarımının bir bölümü olarak da uygulanarak diş beyazlatma, diş eti estetiği, lamine restorasyonları ile beraber de uygulanabilmektedir.ZİRKONYUM KÖPRÜLER

irkonyum porselenlerin en büyük farkı, diş dokuları ve diş eti ile olan mükemmel uyumudur. Zirkonyum diş kaplamaları ile ,porselen metal destekli porselenler arasındaki bu belirgin farklar nedeni ile zirkonyum porselenlerin tercih edilmektedir. Özellikle sağlığı ve estetiği bir arada isteyen hastaların tercihi olan metal desteksiz zirkonyum porselenler daha uzun ömürlü olabilir. Zirkonyum Diş Kaplamalarının farkı nedir? • Yalıtıcı özelliğiyle sıcak soğuk hassasiyeti gelişmez. - Zirkonyum ışığı geçirdiklerinden doğal diş yapısına çok benzer estetik oluşturur, çok iyi yapılmış olan metal destekli porselenlerde bile bir matlık ve yapaylık vardır. Bu nedenle özellikle ön dişlerde zirkonyum tercih edilir. -Porselen yüzeyleri son derece pürüzsüz olacağı için sigara ve benzeri sebeplerden kaynaklanan lekelenmeleri ve diş taşı oluşumlarını minimuma indirir. - Metal destekli porselenler bazı ışıklarda ağızda yokmuş gibi koyu renk bir boşluk görüntüsü verirler. Zirkonyum da ise aynı doğal diş gibi her türlü ışığı geçirirler. - Kahve, çay, sigara gibi dış etkenlerle renk değiştirmez. - Alt yapısında metal olmadığı için kuron – diş eti hizasında koyu renk bir çizgi olmaz. Daha estetik bir görüntü sağlanır. 


Lazer Destekli Diş Eti Peeling (Diş Eti Beyazlatması)

Dişetlerine Peeling : Diş tedavisinde kullanılan lazerle dişeti peelingi yaptırmak da mümkün. Lazer ile estetik açıdan kişileri rahatsız eden dişetinde mora çalan siyah görünümün peeling yöntemiyle acısız giderilmektedir. Dermatologların yüzde yaptıkları deri soyma işlemini, biz ağızda yapıyoruz. Ağız içindeki deri de katmanlardan oluşmuştur ve kat kattır. O katmanları incelterek, soyarak, renkleşmiş üsteki tabakayı kaldırıyoruz. Böylece estetik bir görüntü sağlıyoruz. Diş beyazlatma (Bleaching) Dişleri beyazlatmak için 4 farklı yöntem bulunmaktadır. 1)Ev tipi diş beyazlatma 2)Ofis Tipi (klinik ortamında ) diş beyazlatma 3)Tek diş beyazlatma (dişin içini beyazlatma) 4)Kombine diş beyazlatma (Hem ev, hem ofis beyazlatma) En etkili diş beyazlatma yöntemi kombine beyazlatmadır. Ev tipi beyazlatma yöntemi: Ağız içinden ölçü alınarak kişiye özel beyazlatma plakları hazırlanır. Hazırlanan bu plağın içine belirli miktarlarda beyazlatma jeli ( % 10–15 ‘lik karbamid peroksid) uygulanır. Plak gün içinde en az 4-6 saat kullanılacak şekilde ortalama 10-15 gün süren bir tedavidir. Ev tipi diş beyazlatmalarında dikkat edilmesi gereken husus jeli fazla uygulamamaktır aksi takdirde plak içinden taşan jel diş etlerini tahriş eder.Böyle bir durumda diş etleri hemen yıkanmalı ve e vitamini içeren bir krem tahriş olan yüzeye uygulanmalıdır. Ofis tipi beyazlatma yöntemi: Klinikte uygulanan diş beyazlatma yöntemidir. Zaman kısıtlaması olan hastalar için uygun bir yöntemdir. Çok daha kısa sürede etkin bir beyazlama sağlar. Diş hekimi tarafından dişlerin üzerine sürülen beyazlatma jeli UV ışını ya da lazer yardımıyla aktif hale getirilir ve beyazlama ortalama 1 saat sürer. Lazerle diş beyazlatma yöntemi olarak daHem ofis hem de ev tipinin beraber uygulandığı diş beyazlatma yöntemidir. Ofis veya klinikte uygulandıktan sonra 2-3 gün ev tipi beyazlatma ile işlem desteklenir. bilinir. Dişler neden renklenir? Hayat boyu devam eden fizyolojik renklenme, Amalgam dolgu yapıldıktan sonra oluşan renklenme, Bebeklik döneminde antibiyotik kullanımı, Kanal tedavisine bağlı olarak dişin içinden gelen renk değişikliği, Kahve, çay, tütün, kırmızı şarap ve uzun süre ağız gargaralarının kullanımına bağlı olarak dişin yüzeyinin renklenmesi, Travma sonucu dişin içindeki canlı dokunun ölmesiyle dişin içindeki kanamaya bağlı olarak oluşan renklenme. Diş beyazlatma kalıcı bir işlemidir? Beyazlatma sonrasında renk zamanla kaybolmaya başlar. Bu süre hastanın renkli sıvılar (çay, kahve, şarap, kola ) ve sigara kullanımına göre değişir 6 ay ile 1 yıl arası bir zaman alır. 4-6 ayda bir 1 ya da 2 seans ile desteklenirse diş beyazlatma kalıcı hale getirilir. Lazerle beyazlatma nedir? Lazerle diş beyazlatma yöntemi mine yüzeylerine uygulanan beyazlatma ilacının aktivasyonunu sağlamak ve süreyi kısaltmak için kullanılmaktadır. Ağrılı bir işlem değildir.KANAL TEDAVİSİ
Kanal tedavisi dişin pulpası geri dönülmez bir şekilde iltihaplandığında gerçekleştirilen bir müdahaledir. Dişin damar ve sinir paketini içeren pulpanın alınmasıyla gerçekleştirilir. Bu esnada iltihap sadece kanal içindeki pulpayı etkilemekteyse diş canlı olabilir. Fakat eğer dişin apeksini de etkileyen bir iltihabi olay varsa diş muhtemelen canlılığını kaybetmiştir. Kanal tedavisi ağrısız bir tedavidir. Pulpa eğe adı verilen aletlerle çıkartılır. Daha sonra pulpanın içinde olduğu kanallar genişletilir. Sonra gütaperka, gümüş konlar ya da benzeri bir doku dostu malzemeyle doldurulur. Dişin ve hastanın durumuna ve yapılan tedavinin niteliğine göre kanal tedavili diş ağızda yıllarca sağlıklı bir şekilde kalabilir.

Kanal tedavisi nedir ?

Dişlerde oluşan çatlaklar ve kırıklar, dişte meydana gelen çürükler, yanlış tedavi süreçleri, yanlış restorasyonlar sonucu dişte bulunan sinirler ve damarların canlılığını yitirmesi sonucu dişin kanallarında bulunan enfekte sinirlerin temizlenmesi, dezenfekte edilmesi ve kanal dolgu maddeleri ile doldurulmasına kanal tedavisi denir.

Kanal tedavisi ne zaman gereklidir ?

-Dişin sinirine kadar ilerlemiş çürüklerde, -Travma sonucu dişin sinirini de içine alan kırıkların meydana geldiği durumlarda, -Ortodontik tedavi sonucu dişe gelen aşırı kuvvet sonucu dişin canlılığını kaybettiği durumlarda, -İlerlemiş diş eti hastalıklarında, -Dişlerde ileri derecede aşınma sonucu oluşan hassasiyetin giderilmesinde, -Yüksek yapılmış dolgu veya protezler de gerekir.

Bir dişe kanal tedavi gerektiğini nasıl anlarsınız ?

-Dişinizde sıcak soğuk hassasiyeti, -Özellikle geceleri hiçbir uyaran olmadan ağrı, -Yemek yeme sırasında ağrı oluyorsa -Sinirlerin ölmesi sonucu dişinizde renk değişimi, -Apse oluşumu sonucu yüzünüzde şişlik, -Bazı durumlarda hiçbir belirti olmaksızın yapılan dental ve radyolojik muayenelerde tedavi gerektiği anlaşılır

Kanal tedavisinin aşamaları nedir ?

-İlk önce yapılan anestezi ile hiçbir ağrı hissetmemeniz sağlanır. -Çürük temizlenir ya da kırık parça çıkartılır ve dişin sinirlerine ulaşılır. -Dişin kökündeki sinir ve dokular temizlenir. -Kök ucuna kadar kök kanalı şekillendirilir. -Dişin durumuna göre tek seans tedavi yapılabileceği gibi birkaç seans süren tedavilerde olabilir. -Seans aralarında kök içini ve kök ucunu iyileştirecek ilaçlarla pansuman yapılır. -Kanal tedavisi bitim aşamasında kanal içerisi özel dolgu maddeleriyle kök ucuna kadar doldurulur.

Kanal tedavisi boyunca nelere dikkat edilmelidir?

Anestezinin etkisi geçene kadar birşey yenmemeli ve içilmemelidir.Tedavi boyunca tedavisi yapılan dişin olduğu bölgede kuruyemiş ve benzeri sert yiyeceklerden ve sakız gibi yapışkan gıdalardan uzak durulmalıdır. En çok diş kırıkları seanslar arasında görülmektedir. Tedavi seansları arasında geçici dolgunun düşmemesine dikkat edilmelidir.

Kanal tedavisi ağrılı bir işlem midir ?

Kök kanal tedavisi sırasında anestezi yapılacağı için hasta herhangi bir ağrı hissetmez.

Kanal tedavisi sonrası ağrı olur mu ?
Tedavi sonrasında dişte özellikle çiğneme sırasında hafif bir ağrı ve hassasiyet olabilir. Tedavi sonrası birkaç gün hafif bir antienflematuar ilaç kullanmakta sakınca yoktur.

Dişte oluşan iltihap sonucu dişin çekilmesi gerekir mi ?

Günümüzde kanal tedavisinde kullanılan maddeler ve teknikler sayesinde kök ucundaki apselerin büyük çoğunluğu tedavi edilebilmektedir ve böylece dişin çekilmesine gerek kalmamaktadır.

Diş enfeksiyonlarında antibiyotik kullanımı gerekli midir ?

Normal şartlarda kanal tedavisi sırasında antibiyotik kullanımına gerek yoktur. Ancak ileri enfeksiyon varlığında ya da dişte aşırı hassasiyet durumunda antibiyotik verilebilir.

Kanal dolgusu ve dolgu ayrı işlemler midir ?

Kanal dolgusu, kök kanalının temizlenip doldurulması işlemidir. Dolgu işlemi ise dişin ağız içinde görünen kron kısmının harabiyet miktarına göre kompozit dolgu, inley, onley ya da kron ile restore edilmesidir.

Kanal tedavisi gören dişler daha kırılgan mıdır ?

Kanal tedavisi sonucu diş canlılığını kaybettiği için daha kırılgan bir hale gelir. Kanal tedavisi gören dişlerde çok fazla madde kaybı olduğu ve daha kırılgan hale geldikleri için tedavi sonrası kaplama dişler tercih edilmelidir.

Kanal tedavisi tekrarı nedir ?
Steril koşullarda ve doğru yapılmış kanal tedavilerinin başarı oranı %90 – 95 arasındadır. Tedavi sırasında temizlenmeyen sinir dokusu kaldıysa, kök kanal dolgusunun ve üst dolgusunun yeterli yapılmadığı durumlarda kanal içerisine mikroorganizmaların sızmasıyla, tedavi sırasında perforasyon ya da kırıkların oluşmasıyla kök kanal tedavisinin başarısızlığından bahsedilir. Başarısız bir kanal tedavisini yemek sırasında dişlerde ağrı, sponton ağrı, kök ucunda şişlik ve kızarıklık belirtilerinden anlayabiliriz. Başarısız kanal tedavisi yenilenerek, tedavi tekrarlanır. Bu işlem yetersiz kalıyorsa apikal rezeksiyon işlemi uygulanarak, kök ucuna cerrahi olarak ulaşılır, enfeksiyon temizlenir ve kapatılır. Kanal tedavisi tekrarlanması ve cerrahi müdahele yetersiz kalırsa dişin çekimi düşünülmelidir.

DİŞ ESTETİĞİ

Dudaklar, dişeti, dişler gibi bir takım estetik kriterlerin ayrı ayrı ve birbiri ile olan ilişkisinin değerlendirildiği, detaylı estetik analizleri kapsayan, gülüş şeklinin değerlendirilmesidir. Gülüş estetiğinde önemli faktörler; Dudak seviyesi, dişlerin boyları, diş eti seviyesi, diş rengi, diş dizimi, güldüğümüz zaman dudak ve dişlerin uyumu ve gülme hattı gibi faktörlerin tek tek ve birbirleri ile olan uyumu estetik gülüş analizinin yapılmasında çok büyük önem taşır.


Bonding;

Diş yüzeyinden doku kaldırılmadan yalnız istenilen bölgelere bonding materyali ve diş rengindeki kompozit rezin uygulanan işlemidir. Kompozit lamina uygulamaları ile dişlerin ön yüzeyinden çok az doku kaldırılarak bazı çapraşıklıkların, kırıkların ya da diastema diye adlandırdığımız boşlukların kapatılması mümkün olmaktadır. Böylece gülüş estetiği sağlanabilir.

ANTIALERJIK DIŞ HEKIMLIĞI

Diş hekimliğinde kullanılan bütün materyaller dokuya uyumluluğu açısından bilimsel olarak defalarca test edildikten sonra hekimler tarafından kullanılırlar. Fakat bazı materyallerin; özelikle akrıilik kökenli materyallerin, bazı bünyelerde alerjik reaksiyonlara yol açtığı saptanmıştır. Buna çözüm olarak, her geçen gün doğal diş dokusuna daha benzer materyaller üretilmeye çalışılmakta, antialerjik diş hekimliği amaçlanmaktadır.

DOLGULAR

Çürük veya aşınma sebebiyle yapısal bütünlüğünü ve fonksiyonunu kaybetmiş bir dişe, bozulmuş dokuların dişten uzaklaştırılarak yeniden fonksiyon ve görüntüsünün kazandırılması işlemine ‘’dolgu yapmak’’ kullanılan malzemeye de ‘’dolgu malzemesi’’ denilmektedir. Diş hekimliğinin ilk zamanlarından beri uygulanan bu tedavi yöntemi gelişen teknolojinin kullanılan materyaller üzerindeki etkisiyle uzun süreli ve estetik beklentilerin karşılandığı tedavi seçeneğini hastalara sunmaktadır.

PORSELEN KRONLAR

Çeşitli sebeplerle aşırı madde kaybına uğramış dişlerin korunması için dişlerin üzerlerinin diş şeklindeki materyaller ile kaplanması işlemidir
Bu işlem dişe zarar vermez, aksine dişin ömrünü uzatır.

Dişlerin kaplanması (kuronlanması) nedir, dişe zarar verir mi? Estetik nedenlerle de dişler kuronlanabilir ancak bu tamamen hastanın istediği doğrultusundadır. Çeşitli sebeplerle aşırı madde kaybına uğramış dişlerin korunması için dişlerin üzerlerinin diş şeklindeki materyaller ile kaplanması işlemidir. Bu işlem dişe zarar vermez, aksine dişin ömrünü uzatır.Estetik nedenlerle de dişler kuronlanabilir ancak bu tamamen hastanın istediği doğrultusundadır.

LAMİNE PORSELENLER
PORSELEN LAMİNA DİŞLER


Porselen lamina diş nedir? Latince yaprak demektir. Dişlerin kesilmeden sadece ön yüzlerinin 0.3-0.7 mm inceltilerek yapılan ve sağlam diş dokusunun en az kaybedildiği yöntemdir. Bu inceltilen alana porselen diş laminalarının yapıştırılma işlemidir.

Porselen diş laminaları hangi durumlarda uygulanır?
Beyazlatma ile sonuç alınamayan ileri derecede renkleşmiş dişlerde, Yapısal formu ve şekli kötü olan dişlerde, Ayrık dişleri birleştirmede (diastema kapama), Kırık veya aşınmış dişlerin restorasyonunda, Rengi ve yapısı bozulmuş eski dolguların düzeltilmesinde, Çapraşık ve eğri dişlerin düzeltilmesinde (ortodontik tedavi alternatifi olarak) mükemmele yakın kozmetik bir alternatif olabilir.

Porselen lamina diş tedavisi kimlere uygulanır?

Porselen lamina diş tedavisi hemen hemen herkese uygulanabilir.

Peki porselen diş laminalarının tedavisinin uygulanamayacağı durumlar yok mudur?

Çene bozuklukları, tırnak yeme, kalem ısırma gibi kötü alışkanlıklar ileri derecede diş eti çekilmesinin mevcut olduğu durumlarda uygulanmaz.

Porselen lamina diş tedavisi kaç seans sürer?
Eğer diş etleriniz de bir tedavi veya estetik açıdan bir müdahale gerekmiyor ise 2-3 seansta yani 1 hafta içinde yeni bir gülümsemeye sahip olabilirsiniz.

Bu estetik diş hekimliği uygulamasının tedavi aşamaları nasıldır ?

İlk seans dişleriniz aşındırılmadan ölçüsü alınır ve çıkan modelde bir çalışma yapılır. Daha sonra dişler aşındırılır ve hassas bir ölçü materyali ile ölçü tekrarlanır. Bir sonraki randevunuzda ise laminalar dişlerinize uygulanır.

Porselen lamina dişler düşer mi?

Hayır. Günümüz yapıştırma teknolojilerinin yapışma değerleri çok yüksektir. Eğer hekim uygulamada teknik hassasiyete uygun hareket ederse laminalarınızı kendi dişiniz gibi kullanabilirsiniz.

Porselen lamina dişlerin ömrü ne kadardır ?

Laminalar iyi bir ağız bakımıyla yıllarca sorunsuz olarak kullanılabilirler. Bunu da sebebi diğer yapıştırma sistemlerden daha üstün özelliklere sahip porselenden imal edilmiş olmalarıdır . Lekelenme ve aşınmaya karşı daha dirençlidirler. Ömürlerini uzatmak için ağız bakımına dikkat etmek gerekir. Ayrıca, çok sert gıdaları ısırmaktan, tırnak yemek gibi kötü alışkanlıklardan kaçınmak gerekir.

Porselen lamina dişlerin avantajları nelerdir?

0,3-0,7 mm lik aşındırma işlemi ile istenilen görünüş sağlanır. İşlem süresi ortalama 7-10 gün sürer. Sağlam, renkleri bozulmayan ve dayanıklı malzemelerden üretilirler. Dişlerinizin doğal yapısı bozulmadan istediğiniz estetik özelliklere (renk, şekil gibi ) sahip olması porselen lamina ile yapılabilmektedir. Diş üzerinde ya hiç bir değişiklik yapılmaz ya da az bir düzeltme uygulanır. Diş üzerinden kaldırılan miktar 0,3-0,7 mm ile sınırlıdır. Böylece hiç bir dişin kesilmesine (küçültülmesine) gerek kalmaz. Görünümünden memnun olmadığınız dişlerinizin bir kopyası elde edilerek üzerinde bir tasarım yapılır. Yani dişlere müdahalede bulunmadan önce, dişlerde oluşturulacak değişiklik tedavinin başında demo olarak gösterilebilir. Bu demoya mock-up denilir. Porselen yüzeyleri pürüzsüzdür bu nedenle sigara ve benzeri sebeplerden kaynaklanan lekelenmeleri ve diş taşı oluşumlarını minimuma indirir. Kahve, çay, sigara gibi dış etkenlerle renk değiştirmez. Materyal olarak oldukça kırılgandır. Fakat, mineye tam olarak yapıştırıldığında, germe ve çekme kuvvetlerine karşı direnci çok yükselir. Söz gelimi, yapışmış bir veneeri dişten bütün olarak sökmek mümkün değildir. Ancak elmas frezlerle diş yüzeyinden aşındırarak uzaklaştırılabilir. Aşınmaya karşı direnci yüksektir. Porselen lamina dişlerin dezavantajları nelerdir? Diğer restorasyonlara göre sağık ve estetik açıdan üstünlükleri vardır. Ancak diğerlerine kıyasla biraz daha pahalı bir sistemdir. Hassas bir tekniktir. İyi bir klinik ve laboratuvar çalışması gerektirir. Hekimin ve diş teknisyeninin bu konu üzerine yeterli teknik bilgisinin ve sanat yeteneğinin olması gerekir.
Laminate Veneer
Laminate porselen dişin aslını bozmadan sadece dişin ön yüzünü biraz düzleyerek, laboratuarda hazırlanmış ince yaprak porselenlerin bu düzlenmiş diş yüzeyinin önüne yapıştırılmasıyla elde edilen estetik bir uygulamadır.Kullanım alanı 1- Çeşitli nedenlerle aşınmış, çürümüş ve kırılmış dişlerde estetiği geri kazandırmak, 2- Kimyasal beyazlatma ile dişlerin beyazlatılamadığı durumlarda daha beyaz ve düzgün dişler elde etmek. 3 -Doğuştan gelen aralıklı diş yapısını gidermek ya da küçük dişlere daha geniş ve büyük bir görünüm kazandırmak. 4-Kişiye daha estetik daha sempatik bir gülüş dizaynı hazırlıyabilmek 5 -Küçük bir müdahale ile çok kısa sürede sağlıklı ve doğal bir görünüş elde edilir, 6- Dişinizde sadece, tırnak genişliğinde bir yuva açılması (ki bu da her zaman gerekmeyebilir) yeterlidir, 7- Sağlam, renkleri bozulmayan ve dayanıklı malzemelerden üretilirler.

Laminatelar uzun ömürlü müdür? Dayanıklı mıdır?

Laminatlar iyi bir ağız bakımıyla yıllarca sorunsuz olarak kullanılabilirler. Çünkü diğer adeziv sistemlerden (bonding) daha üstün özelliklere sahip porselenden imal edilmişlerdir. Lekelenme ve aşınmaya karşı daha dirençlidirler. Ömürlerini uzatmak için ağız bakımına dikkat etmek gerekir. Ayrıca, çok sert gıdaları ısırmaktan, tırnak yemek gibi kötü alışkanlıklardan kaçınmak gerekir.

Hizmet Kategorileri