Lingual Tedavi

Estetik görünümün önem kazanmasıyla popüler olan lingual tedavi, braketlerin ve ark tellerinin lingual yüzeyde yer almasından dolayı dişlerde tel olduğunun anlaşılmamasını sağlar. Kişiden kişiye göre özel olarak üretilir. 

Dişlerin iç yüzlerine yapıştırılan braketlerin kullanıldığı bu tel tedavisi, geleneksel diş tellerinin tüm özelliklerini taşırlar ve bunlara ek olarak görünmedikleri için size rahatlık sağlarlar. Lingual diş teli tedavisi ile karşıdan bakıldığında görülmeyen, iş ve sosyal yaşamınızı etkilemeyen, güvenle ve sağlıkla gülümseyeceğiniz diş tellerinizin konforunu yaşayacaksınız.

Kalıcı Çözüm
Minimum Ağrı
Doğal Görünüm

Lingual Tedavi

 • Dişlerinde çarpıklık olanlar
 • Alt ve üst çenesinde dengesizlik olan kişilere
 • Dişlerinin arasında boşluk olanlara
 • Dişlerinde diziliş problemleri olanlara
 • Estetik kaygısı olan kişilere
 • Genel ortodontik sıkıntılara sahip kişilere
 • Diş gıcırdatma sorunu yaşayanlara uygulanır.
Eğer görüntünüz sizin için çok önemliyse ve geleneksel diş tellerinin görünümünün sizi rahatsız edeceğini düşünüyorsanız lingual diş telleri sizin için çok uygundur. Mesleğiniz gereği sürekli insanların karşısında kalıyorsanız ve diş tellerinin görünmemesi sizi rahat hissetirecekse aynı şekilde lingual diş telleri sizin için en iyi çözümlerden biridir.
Lingual diş teli tedavisinde ilk muayenede kişinin ortodontik bozuklukları tespit edilerek, kişinin iç ağız yapısına uygun lingual tel tasarımı yapılır. Çapraşık ve deforme dişleri düzeltmek için dişlerin arka kısmına tellerin takılmasıyla tedavi süreci başlar. İlerleyen zamanlarda ise düzenli kontroller ile kişinin dişlerinin gelişimi takip edilir, lingual tellerin ağızdaki uyum sorunları giderilerek işlem en iyi şekilde tamamlanır.
 • Ağzınızdaki diş telleri dışarıdan görünmez
 • Tedavi sürecini en iyi şekilde gözlemleyebilme şansı doğar
 • Tedavilerini uzun süredir erteleyenler için estetik görünüm kolaylığı sunar
 • Her yaş grubuna rahatlıkla uygulanabilir
 • Temizliği oldukça kolaydır
Lingual diş teli tedavisinin dezavantajlarının başında tedavi süresinin klasik yöntemlere göre biraz daha uzun sürmesi gelir. Diş tellerinin arka kısımdan baskı yapması, ön kısımdan baskı yapması kadar etki etmeyeceği için dişlerin istenen görünüme ulaşması için daha uzun süre gerekecektir. Ayrıca diş temizliği klasik diş tellerine nazaran daha zordur. Bu yüzden diş temizliği, fırçalama gibi işlemlerin daha dikkatli ve özenli bir şekilde yapılması gerekir.
Lingual diş teli tedavisi, klasik diş teli tedavilerine göre birkaç ay daha uzundur. Kişinin diş ve çene yapısına, diğer diş tedavilerine ihtiyacı olup olmamasına, hekimin tedavi planına göre süresi değişebilir.
Lingual diş teli temizliği klasik diş tellerine göre daha özenilmesi gereken bir işlemdir. Birden fazla temizleme aletiyle birlikte yapılması gerektirir. İlk zamanlarda diş etinde hassasiyet ve kanama meydana gelse de birkaç gün dikkatli bakımdan sonra bu sorun ortadan kalkacaktır.
Apareylerin yapıştırılması sonrasında dilde ve ağızda ufak miktarda tahrişler oluşabilir. İlk haftalarda ağrı veya hafif sızı hissedilebilir. Dişlerinizin yerleri değişmeye başladığında bazı besinleri tüketirken dişlerin hassaslaşması ortaya çıkabilir. Ayrıca dilin tellere adapte olabilmesi sürecinde konuşmada farklılıklar yaşanabilir ancak bu durumlar geçicidir. Diş ve dil tellere alıştıktan sonra kişi günlük hayatına rahatlıkla devam edebilir.
Son Güncelleme : 16/06/2024