İmplant Üstü Protez Çeşitleri Nelerdir?

Product Categories
İmplant Üstü Protez Çeşitleri Nelerdir?

İmplant üstü protez çeşitleri; hastanın yaşına, mevcut diş sayısına, kemik oranına göre farklı alternatiflerde olabilir. Genel olarak hareketli ve sabit olarak ayrılır. 

Hareketli ve sabit olarak ayrılan implant üstü protez çeşitleri:

Sabit protezler: İmplant üstü protez çeşitleri arasında ilk sırada sabit protezler vardır. Tek kronlar, çeneye yerleştirilen vida ve protezler şeklinde uygulanır. İmplant üstü sabit protez bir ya da birden fazla dişe porselen kuronlar halinde yerleştirilir. İmplant üstü sabit protezler, tek kuron ya da tüm protez şeklinde uygulanırken ilk olarak geçici kaplamalardır. İmplant üstü protezler yapım aşamaları ve kullanımı sırasında protein kırılması gibi problemleri ortaya çıkabilmektedir. Ayrıca protezin yerinden çıkması gibi sorunlar da ortaya çıkabilmektedir. İmplant üstü sabit protezler yerleştirildikten sonra dişlere geçici baskı yapması da söz konusu olacaktır.

Hareketli protezler: İmplant üstü hareketli protezler ağzında hiç dişi kalmayan hastalara uygulanır. İmplant üstü hareketli protezler, çeneye takılan yapay kökün üzerine yerleştirilen yapılardan oluşur. Yapay kökün üzerine yerleştirilen yapılar, porselen ya da zirkonyumdan yapılabilmektedir. İmplant destekli protez tasarımı mini implantlar veya standart implantlar şeklinde implant üstü top bağlantılı protezler de olabilmektedir. Üst bar bağlantılı protezler de implant üstü hareketli protezler arasındadır.
İmplant üstü protez diş kullanımı gerekli görülen durumlarda, hekim hastanın ağız ve diş sağlığına göre en iyi protez tasarımını yapar ve uygular.

Letztes Update : 30/11/2021