Lazer Uygulamaları

Lazerler diş hekimliğinde de iz bırakmaya başladılar. Lazer cihazlardan sağlanacak fayda tamamen kullanıcı tarafından belirlenebilir. Lazer odaklı olduğu için sadece hedef alınan dokularda işlem yaparak çevre dokuları koruma altına alır. 

Lazerler diş hekimliğinde; diş çürüklerinin temizlenmesi, diş etinde ve çene kemiğindeki her türlü cerrahi işlemler, estetik diş tedavileri, diş etinin şekillendirilmesi, koyu renkli diş etlerinin renginin açılması, hassas dişlerin hassasiyetinin giderilmesi, aft ve uçuk tedavileri, çekim sonrası yara iyileşmesi, rekürren aftlar, gingivitis, periodontitis, pulpa kanallarının sterilizasyonu ve implant gibi bir çok girişimde kullanılmaktadır.

Lazer uygulamaları geçmişten günümüze kadar tıp alanında olmazsa olmaz unsurlardan birisi olmuştur. Özellikle diş alanında sunulan lazer uygulamaları ile birlikte diş beyazlatma ve yumuşak doku operasyonları gerçekleştirilmektedir. Diş lazeri ile birlikte sert doku başta olmak üzere yumuşak doku işlemleri gerçekleşmektedir. Mevcut uygulamalar doğrultusunda çürükler temizlenir, diş dolgusu, cerrahi işlem ve estetik diş tedavisi, koyu diş etinin açılması gibi tedavi yöntemidir.

Gerçekleşen implant tedavisi ile birlikte lazer teknolojisi kullanılıyor. Özellikle cerrahi işlemler esnasında tedavi amacıyla avantaj elde edilir. Sert doku üzerinde ise anesteziye ihtiyaç duyulmadan lazer uygulaması gerçekleşmektedir. Genellikle diş dokusu olan kişiler için her yaş grubu içerisinde kullanılması uygundur. Yumuşak doku içerisinde gerçekleşen operasyonlar esnasında kanama oluşmaması ve iyileşmenin daha kolay olması amacıyla tercih edilmektedir. Terlikle küçük yaşta bulunan çocuk hastaların tedavisinde önemli olmaktadır.
Mevcut özelliğin ayarlanabilir olması ile birlikte çürük dokuda daha az madde kaybı oluşması sağlanır. Uygulanan lazer uygulamaları ile birlikte porselen laminate veneer hazırlığı gerçekleşir. Böylece diş yüzeyi pürüzsüz hale getirilir. Pazar diş hekimliği ile birlikte tedavi süreci büyük ölçüde kısalarak daha az çaba harcanmaktadır. Üstelik daha başarılı şekilde sonuçlar elde edilir. Uygulanan lazer uygulamasını ek olarak halk arasında lazer dolgu ile gerçekleşen kompozit dolgu uygulamaları da bulunmaktadır. Bu iki tedavi yöntemi karıştırılmamalıdır.

Lazer Uygulamaları Avantajları

Diş alanında uygulanan lazer uygulamaları beraberinde pek çok avantaj ve kullanım alanı ile karşımıza çıkar. Bunlar;
  • Lazer kullanımı ile birlikte diş ve diğer dokular üzerinde herhangi bir temas bulunmadan çalışması mümkün olur.
  • Gerçekleşen implant tedavisi ile birlikte sabit diş oluşumu esnasında cerrahi işlemler daha kolay ve pratik şekilde gerçekleşir.
  • Lazer uygulaması kullanıldığı takdirde mevcut bölgeler üzerinde %100 dezenfeksiyon ve sterilizasyon sağlanır. Böylece enfeksiyon oluşma riski aza indirilir.
  • Lazer uygulaması ile yapılan işlemlerde kanama riski oldukça azdır.
  • Lazer yöntemi ile diş beyazlatma işlemleri kısa bir sürede gerçekleşir.
  • Diş eti üzerinde renk sorunu bulunan kişiler lazer ile Bundan kurtulabilir.
  • Mevcut lazer uygulaması yumuşak doku ve diş eti yaralarına kullanılır.

Son Güncelleme : 16/06/2024