Denizli
Hiç Bitmeyecek Olan Bir Rüya...

KAKLIK MAĞARASI

Damlataş, sarkıt ve dikitlerden meydana gelen yapısı ile Pamukkale travertenleri ile büyük benzerlik gösteren Kaklık Mağarası; berrak, renksiz ve kükürt kokulu suları ile cilt hastalıklarına iyi gelmektedir.
 

Gezilecek Yerler

KALEİÇİ ÇARŞISI

Merkezefendi ilçesine bağlı Saraylar Mahallesi’nde yer alan Kaleiçi çarşısı 8 yüzyılı aşkın bir geçmişe sahiptir. Orjinalinde Denizli Kalesi surlarından oluşan çarşı yaklaşık 280x160 metre ölçülerinde bir alanı kaplamaktadır. 

Yüzlerce yıldan bu yana çarşı olarak kullanılan Kaleiçi, Denizli ticaretinin hafıza mekanlarından biridir. Günümüzde Ahilik kültürünün halen yaşatıldığı çarşıda birçok dükkan bulunmaktadır. Bu dükkanlarda tekstil başta olmak üzere çeşitli sektörlere ait ürünler de satılmaktadır. Bununla birlikte bakırcılık, al

IŞIKLI GÖLÜ

Bataklıktan muhteşem bir güzelliğe dönüşün öyküsüdür Işıklı Gölü... Bugün, doğa ile başbaşa kalınabilecek adreslerin başında gelir ve gölde av mevsiminin açılmasıyla ‘Vira’ sesleri  yankılanmaya başlar.

Göl üzerinden aheste aheste derinlerde süzülen ağlar, çeşit çeşit balıklarla dolar. Ağlara ilk ulaşan tür Turna balığıdır.

Haziran ayının ortalarından itibaren de nilüferlerle taçlanan göl tek kelime ile muhteşemdir. Bütün zerafetiyle gölün suları üzerinde süzülen nilüferlerin arasında su kuşlarının bıraktıkları yumurtalar ise gölde devam eden yaşamın en güzel kanıtıdır.

GÜNEY ŞELALESİ

Denizli Merkez’e 70 km uzaklıkta bulunan Güney Şelalesi, muhteşem coğrafyası ve serin suları ile vazgeçilemeyecek bir güzelliği bünyesinde barındırır ve sahip olduğu eşsiz güzelliklerle Denizli’nin en ünlü doğal güzellikleri arasında yer alır. 

Tepesinden akan suyunun eşsiz zerafeti ile görenleri kendisine hayran bırakan Güney Şelalesi adeta gizli bir cenneti andırır.

Güney Şelalesi’nin marifetli suları, bitkilere hayat vermesinin yanı sıra yıllarca süren akışıyla da sarkıt ve dikitlere de hayat vermiştir. Şelale sularından oluşan bu sarkıt ve dikitler de zaman içerisinde Damlataş Mağarası’nı oluşturmuştur. Şelalenin akış seti içinde oluşan bu mağarada, içinde yüzülebilecek göl bulunmaktadır. Mağaranın kapı ve penceresini ise perde gibi akan şelale suyu kaplamaktadır.

HONAZ MİLLİ PARKI

Denizli’nin önemli tabiat varlıklarından biri olan Honaz Doğal Milli Parkı, 21 Nisan 1995 tarih ve 95/6517 sayılı Bakanlar Kurulu kararı ile ‘Milli Park’ olarak ilan edilmiştir. Yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalmış pek çok hayvan türünün yaşadığı Milli Park’ın önemli özelliklerinden biri de sadece Denizli’de yetişen pek çok bitki türüne ev sahipliği yapmasıdır.

Buraya gelerek kamp kurmak ya da piknik yapmak isteyenlere birçok imkanı beraberinde sunan Honaz Dağı Milli Parkı’nda piknik yapılabilecek alanların yanı sıra spor sahaları ve sosyal tesisler de bulunmaktadır.

ÇAMLIK PARKI

Denizli il merkezine 3 km mesafede, günübirlik gezilmeye uygun bir biçimde düzenlenmiş olan Çamlık Orman İçi Dinlenme Yeri, 30 hektarlık bir kızılçam ormanı içindedir. Gezilmeye en uygun zaman ise Mayıs-Eylül ayları arasıdır.

Sahanın bitki örtüsü kızılçam, yalancı akasya piramidal ve dallı servi, akçaağaç gibi türlerdir.

Pamukkale Üniversitesi Kampüsü’ne bitişik olan Çamlık Orman İçi Dinlenme Yeri’nin en önemli özelliklerinden birisi de gece pikniği olanağıdır. Alanın emniyet altında ve çok iyi aydınlatılmış olması nedeni ile geceleri de piknik yapılmaktadır.

İNCİLİPINAR PARKI

Dünya üzerinde 2 bin 101 parkta dalgalanan ‘Yeşil Bayrak’ ödülüne sahip İncilipınar Parkı sadece Denizli’nin değil, Ege Bölgesi’nin en büyük parklarından biridir. İncilipınar Parkı, su kaynaklarının bolluğu ve yemyeşil doğası ile Türkiye’deki diğer parklardan farklı özelliklere sahiptir.

Yeşilin her tonunu içinde barındıran park, ziyaretçilerini her mevsim ayrı bir güzellikle karşılıyor.

Bahar ve yaz aylarında rengarenk çiçeklerle birlikte yeşeren ağaçların ortaya çıkardığı ambians sonbaharda yerini sarı ve kızıl tonu gazellere, kışın da bembeyaz kar tanelerine bırakıyor. Mevsimler arasındaki bu geçişte ortaya çıkan manzara ise tek kelime ile muhteşemdir. İncilipınar Parkı ayrıca hayvan dostu bir parktır. 

BALON TURİZMİ

UNESCO’nun dünya miras listesinde yer alan en önemli turizm merkezi beyaz cennet Pamukkale’de Türk Hava Kurumu tarafından balon turizmi düzenlenmeye başladı. 4-10 ve 15’er kişilik balonlarla yapılan uçuşlarda yerli ve yabancı turistler Pamukkale’nin eşsiz güzelliğini havadan da seyir edip bol bol fotoğraf çekiyor.

Sabah ve öğleden sonra rüzgârın durumuna göre havalanan balonlar beyaz cennet Pamukkale, Hierapolis Antik Kenti ve ören yeri üzerinde 45 dakika, 1 saat aralığında uçuş yapıyor.

YAMAÇ PARAŞÜTÜ

1997 yılında Türk Hava Kurumu’nun düzenlediği Dünya Olimpiyatları ile Pamukkale ve çevresinde başlayan yamaç paraşütü faaliyetleri, Denizli’de kurulan derneklerin de katkısıyla aktif bir şekilde faaliyet göstermeye devam ediyor.

Denizli’yi diğer yamaç paraşütü bölgelerinden ayıran en önemli özellikleri arasında; yılın 9 ayı yamaç paraşütü için uygun hava şartları, farklı rüzgar yönlerinde birbirinden bağımsız kalkış pistleri, rüzgar yönüne bağlı kalmadan kentin farklı bölgelerine uçuş yapılabilmesi (Pamukkale, Çökelez, Göveçlik, Babadağ ve Nikfer gibi), uçuş yapılacak bölgelere kent merkezinden kolay ulaşım, yamaç paraşütü için elverişli bir bölge olması, bölgenin ve hava şartlarının uzun mesafeli uçuşlara elverişli olması sayılabilir. 

KELOĞLAN MAĞARASI

2003 yılında turizme açılan Keloğlan(lar) Mağarası, Dodurgalar’dadır. İçinde kireç bulunan su damlacıkları ile oluşan sarkıt ve dikitlerle büyük bir damlataş ormanını andıran Keloğlan Mağarası, Türkiye’de turizme açılmış 14 mağaradan biridir.

Mağaranın havası, özellikle astım hastalarına iyi gelmektedir. Etüd çalışmaları esnasında ortaya çıkan çeşitli hayvanların iskeletlerine ait kemiklerin sergilendiği mağaranın gezi alanı ise 145 metredir.

Denizli'ye Hoşgeldiniz

Güzel gülümsemeye sahip insanlar, daha sosyal ve başarılıdır.
Siz de harika bir değişime, gülüşünüzü özgürleştirerek başlayabilir; estetik diş hekimliği ile bakımlı, güzel ve ışıl ışıl dişlere sahip olabilirsiniz.

Tülay Akkol Dental’de, hayalinizdeki gülüşe kavuşmanıza yardımcı olan estetik diş hekimliği branşı gülüş tasarımından diş beyazlatmaya, bonding uygulamalarından tam seramik restorasyonlara, yaprak porselenlerden zirkonyum porselenlere kadar pek çok farklı estetik tedavi yöntemlerini sağlamaktadır.

KEFE YAYLASI

Anadolu'ya ilk gelen Oğuz Boylarının yerleşim yerlerinden birisi olan Yatağan kasabasına 5 km. mesafede olan Kefe Yaylası, Yatağan ile Honaz ilçesinin bazı köylerini birbirine bağlayan asfalt yol üzerinde yer alır. 1100 m. rakımlı yaylada karaçam, kızılçam ve ardıç ağaçları mevcuttur. 

Kefe Yaylası'ndaki 171 bin metrekarelik alan içerisinde restoran, market, kasap ve çeşitli spor alanları ile elektrik, su, çadır, piknik alanları, Wc, duş, gibi altyapı ve üst yapıları

Denizli Büyükşehir Belediyesince tamamlanarak 2000 yılından bu yana iç turizme hizmet etmektedir. Kefe yaylasında her yıl Ağustos ayı ilk haftasında önemli etkinlikler yapılmaktadır.

BAĞBAŞI YAYLASI

Denizli Teleferik hattı ile Bağbaşı Yaylası’na ulaşanları, burada bulunan sosyal hizmet binaları ve günübirlik tatilcilerin yemyeşil güzelliklerinin ortasında yer alan favori konaklama yeri bungalov evler karşılıyor.

Bağbaşı Yaylası’nda restoran, kafeterya, piknik alanları, konaklamak isteyenler için çadır alanları ve çocuklar için oyun alanları bulunuyor.

Yöresel lezzetlerin bulunduğu restoran aynı zamanda kahvaltısıyla da ünlü. Bağbaşı Yaylası’nda bulunan Çadır Kamp Alanı’nda doğa ile başbaşa tatil de yapabilirsiniz.

TELEFERİK

Denizli Teleferik, Ege Bölgesi’nin en uzun teleferik hattına sahiptir.

300 rakımdan başlayıp 1400 metreye 6 dakikada çıkan teleferik sizlere güven içerisinde muhteşem doğa manzarasını izleme imkanı sunuyor.

Ayrıca üst istasyonda Denizli manzarası sunan teras ve kafeterya da sizleri bekliyor. Günlük stresten uzaklaşıp huzur dolu bir mekan arıyorsanız doğru adrestesiniz.

DENİZLİ KAYAK MERKEZİ

Denizli Kayak Merkezi, sahip olduğu özelliklerle Türkiye’nin önemli kayak merkezlerinden biridir. Denizli’nin Tavas İlçesi’nin Nikfer Mahallesi’ndeki 2420 metre rakımlı Bozdağ’da hizmete sunulan Denizli Kayak Merkezi, sahip olduğu özelliklerle diğer kayak merkezleri arasında bir adım öne çıkıyor.

Yüzölçümü bakımından Ege Bölgesi’nin en büyük kayak merkezi olan Denizli Kayak Merkezi’nde 1 adet teleski ve 2 adet telesiyej bulunuyor.

Denizli Kayak Merkezi’ne gelerek buradaki 650 metre uzunluğundaki M1 teleskisine binen misafirler, 4 dakika 25 saniye gibi kısa bir sürede 2500 rakıma çıkmanın ayrıcalığını yaşıyor. 1680 metre uzunluğundaki M2 telesiyej ise 5 dakika 45 saniyede zirveye ulaşıyor. M3 telesiyejin uzunluğu ise 1410 metre. Bu telesiyeje binerek sadece 4 dakika 49 saniyede zirveye çıkmak mümkün.

ANTİK HAVUZ

Efsaneye göre güzelliğini kaybetmeye başlayan Kraliçe Kleopatra, bunun için çareler aramaya başlar ve askerlerine emir vererek güzelliğine faydalı olan suyu bulup getirmelerini ister. Dünyanın çeşitli yerlerine dağılan askerlerin geldiği yerlerden biri de Pamukkale’nin gözbebeği Antik Havuz’dur. Havuzun suyundan numune alan askerler Kleopatra’nın denemesi için suyu ona götürürler.

Suyu yüzüne süren Kleopatra, yüzündeki çizgilerin kaybolmaya başladığını  görünce hemen bu havuza gelir ve kendisini havuzun sıcak sularına bırakır. Kısa bir süre sonra da eski güzelliğine yeniden kavuşur.

Pamukkale sınırları içinde yer alan Antik Havuz, suyunun sıcaklığı nedeni ile rahatlatıcı bir etkiye sahip olmasının yanı sıra, birçok hastalığın tedavisinde de etkilidir. Bu konuda yapılan araştırmalara göre Antik Havuz’un suyu, kalp hastalığı, damar sertliği, tansiyon, romatizma, deri, göz, raşitizm, felç, sinir ve damar hastalıklarına, içildiğinde de spazmlı midelere çok iyi gelmektedir. Bu da Roma Dönemi’nden itibaren Antik Havuz’un etrafında sürekli olarak sağlık merkezlerinin kurulmasının nedenini ortaya koymaktadır.

HİERAPOLİS ANTİK KENTİ

Tarihin her döneminde bir cazibe merkezi olan Hierapolis, sınırları içerisinde yer alan St. Philippe Martyriumu ile Hristiyanlığın resmi din olarak kabul edilmesinin ardından Hristiyan dünyasında ‘kutsal kent’ olarak kabul edilmiştir.

Daha sonraki yıllarda milyonlarca Hristiyan hacı olabilmek için Hierapolis Antik Kenti’ni ziyaret etmiştir.

Bir sağlık kenti olarak da öne çıkan Hierapolis’te çok sayıda çeşme ve hamam bulunmaktadır. Bu alandaki en görkemli yapılar; Hamam Bazilika, Büyük Hamam Kompleksi, Roma Hamamı ve Sekizgen Hamam’dır.

TRİPOLİS ANTİK KENTİ

Seleukoslar (Suriye Krallığı) tarafından M.S. 3. yüzyılın ortalarında kurulan Tripolis Antik Kenti, kurulduğu günden yıkıldığı güne kadar çok sayıda kiliseye ev sahipliği yapmıştır. Hristiyanlığın en ünlü psikoposluk merkezi olan Tripolis, Lidya Meclisi tarafından hazırlanan Lidya Piskoposları Listesi’nde de kendine yer bulmuştur.

Hristiyanlığı yaymakla görevli pek çok din adamının yetiştirildiği Tripolis Antik Kenti’nde farklı alanlarda din eğitimleri verilmiştir.

Tüm bu özellikleri ile Tripolis, Lidya Bölgesi’nin dünyaca ünlü misyoner ve piskoposlarının yetiştirildiği önemli bir merkez olmuştur.

LAODİKYA ANTİK KENTİ

Lorem Ipsum pasajlarının birçok çeşitlemesi vardır. Ancak bunların büyük bir çoğunluğu mizah katılarak veya rastgele sözcükler eklenerek değiştirilmişlerdir. Eğer bir Lorem Ipsum pasajı kullanacaksanız, metin aralarına utandırıcı sözcükler gizlenmediğinden emin olmanız gerekir. İnternet'teki tüm Lorem Ipsum üreteçleri önceden belirlenmiş metin bloklarını yineler. Bu da, bu üreteci İnternet üzerindeki gerçek Lorem Ipsum üreteci yapar.

Gezilecek Yerler

PAMUKKALE TRAVERTENLERİ

Lorem Ipsum pasajlarının birçok çeşitlemesi vardır. Ancak bunların büyük bir çoğunluğu mizah katılarak veya rastgele sözcükler eklenerek değiştirilmişlerdir. Eğer bir Lorem Ipsum pasajı kullanacaksanız, metin aralarına utandırıcı sözcükler gizlenmediğinden emin olmanız gerekir. İnternet'teki tüm Lorem Ipsum üreteçleri önceden belirlenmiş metin bloklarını yineler. Bu da, bu üreteci İnternet üzerindeki gerçek Lorem Ipsum üreteci yapar.

KAKLIK MAĞARASI

Damlataş, sarkıt ve dikitlerden meydana gelen yapısı ile Pamukkale travertenleri ile büyük benzerlik gösteren Kaklık Mağarası; berrak, renksiz ve kükürt kokulu suları ile cilt hastalıklarına iyi gelmektedir.
 

KALEİÇİ ÇARŞISI

Merkezefendi ilçesine bağlı Saraylar Mahallesi’nde yer alan Kaleiçi çarşısı 8 yüzyılı aşkın bir geçmişe sahiptir. Orjinalinde Denizli Kalesi surlarından oluşan çarşı yaklaşık 280x160 metre ölçülerinde bir alanı kaplamaktadır. 

Yüzlerce yıldan bu yana çarşı olarak kullanılan Kaleiçi, Denizli ticaretinin hafıza mekanlarından biridir. Günümüzde Ahilik kültürünün halen yaşatıldığı çarşıda birçok dükkan bulunmaktadır. Bu dükkanlarda tekstil başta olmak üzere çeşitli sektörlere ait ürünler de satılmaktadır. Bununla birlikte bakırcılık, al

IŞIKLI GÖLÜ

Bataklıktan muhteşem bir güzelliğe dönüşün öyküsüdür Işıklı Gölü... Bugün, doğa ile başbaşa kalınabilecek adreslerin başında gelir ve gölde av mevsiminin açılmasıyla ‘Vira’ sesleri  yankılanmaya başlar.

Göl üzerinden aheste aheste derinlerde süzülen ağlar, çeşit çeşit balıklarla dolar. Ağlara ilk ulaşan tür Turna balığıdır.

Haziran ayının ortalarından itibaren de nilüferlerle taçlanan göl tek kelime ile muhteşemdir. Bütün zerafetiyle gölün suları üzerinde süzülen nilüferlerin arasında su kuşlarının bıraktıkları yumurtalar ise gölde devam eden yaşamın en güzel kanıtıdır.

GÜNEY ŞELALESİ

Denizli Merkez’e 70 km uzaklıkta bulunan Güney Şelalesi, muhteşem coğrafyası ve serin suları ile vazgeçilemeyecek bir güzelliği bünyesinde barındırır ve sahip olduğu eşsiz güzelliklerle Denizli’nin en ünlü doğal güzellikleri arasında yer alır. 

Tepesinden akan suyunun eşsiz zerafeti ile görenleri kendisine hayran bırakan Güney Şelalesi adeta gizli bir cenneti andırır.

Güney Şelalesi’nin marifetli suları, bitkilere hayat vermesinin yanı sıra yıllarca süren akışıyla da sarkıt ve dikitlere de hayat vermiştir. Şelale sularından oluşan bu sarkıt ve dikitler de zaman içerisinde Damlataş Mağarası’nı oluşturmuştur. Şelalenin akış seti içinde oluşan bu mağarada, içinde yüzülebilecek göl bulunmaktadır. Mağaranın kapı ve penceresini ise perde gibi akan şelale suyu kaplamaktadır.

HONAZ MİLLİ PARKI

Denizli’nin önemli tabiat varlıklarından biri olan Honaz Doğal Milli Parkı, 21 Nisan 1995 tarih ve 95/6517 sayılı Bakanlar Kurulu kararı ile ‘Milli Park’ olarak ilan edilmiştir. Yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalmış pek çok hayvan türünün yaşadığı Milli Park’ın önemli özelliklerinden biri de sadece Denizli’de yetişen pek çok bitki türüne ev sahipliği yapmasıdır.

Buraya gelerek kamp kurmak ya da piknik yapmak isteyenlere birçok imkanı beraberinde sunan Honaz Dağı Milli Parkı’nda piknik yapılabilecek alanların yanı sıra spor sahaları ve sosyal tesisler de bulunmaktadır.

ÇAMLIK PARKI

Denizli il merkezine 3 km mesafede, günübirlik gezilmeye uygun bir biçimde düzenlenmiş olan Çamlık Orman İçi Dinlenme Yeri, 30 hektarlık bir kızılçam ormanı içindedir. Gezilmeye en uygun zaman ise Mayıs-Eylül ayları arasıdır.

Sahanın bitki örtüsü kızılçam, yalancı akasya piramidal ve dallı servi, akçaağaç gibi türlerdir.

Pamukkale Üniversitesi Kampüsü’ne bitişik olan Çamlık Orman İçi Dinlenme Yeri’nin en önemli özelliklerinden birisi de gece pikniği olanağıdır. Alanın emniyet altında ve çok iyi aydınlatılmış olması nedeni ile geceleri de piknik yapılmaktadır.

İNCİLİPINAR PARKI

Dünya üzerinde 2 bin 101 parkta dalgalanan ‘Yeşil Bayrak’ ödülüne sahip İncilipınar Parkı sadece Denizli’nin değil, Ege Bölgesi’nin en büyük parklarından biridir. İncilipınar Parkı, su kaynaklarının bolluğu ve yemyeşil doğası ile Türkiye’deki diğer parklardan farklı özelliklere sahiptir.

Yeşilin her tonunu içinde barındıran park, ziyaretçilerini her mevsim ayrı bir güzellikle karşılıyor.

Bahar ve yaz aylarında rengarenk çiçeklerle birlikte yeşeren ağaçların ortaya çıkardığı ambians sonbaharda yerini sarı ve kızıl tonu gazellere, kışın da bembeyaz kar tanelerine bırakıyor. Mevsimler arasındaki bu geçişte ortaya çıkan manzara ise tek kelime ile muhteşemdir. İncilipınar Parkı ayrıca hayvan dostu bir parktır. 

BALON TURİZMİ

UNESCO’nun dünya miras listesinde yer alan en önemli turizm merkezi beyaz cennet Pamukkale’de Türk Hava Kurumu tarafından balon turizmi düzenlenmeye başladı. 4-10 ve 15’er kişilik balonlarla yapılan uçuşlarda yerli ve yabancı turistler Pamukkale’nin eşsiz güzelliğini havadan da seyir edip bol bol fotoğraf çekiyor.

Sabah ve öğleden sonra rüzgârın durumuna göre havalanan balonlar beyaz cennet Pamukkale, Hierapolis Antik Kenti ve ören yeri üzerinde 45 dakika, 1 saat aralığında uçuş yapıyor.

YAMAÇ PARAŞÜTÜ

1997 yılında Türk Hava Kurumu’nun düzenlediği Dünya Olimpiyatları ile Pamukkale ve çevresinde başlayan yamaç paraşütü faaliyetleri, Denizli’de kurulan derneklerin de katkısıyla aktif bir şekilde faaliyet göstermeye devam ediyor.

Denizli’yi diğer yamaç paraşütü bölgelerinden ayıran en önemli özellikleri arasında; yılın 9 ayı yamaç paraşütü için uygun hava şartları, farklı rüzgar yönlerinde birbirinden bağımsız kalkış pistleri, rüzgar yönüne bağlı kalmadan kentin farklı bölgelerine uçuş yapılabilmesi (Pamukkale, Çökelez, Göveçlik, Babadağ ve Nikfer gibi), uçuş yapılacak bölgelere kent merkezinden kolay ulaşım, yamaç paraşütü için elverişli bir bölge olması, bölgenin ve hava şartlarının uzun mesafeli uçuşlara elverişli olması sayılabilir. 

KELOĞLAN MAĞARASI

2003 yılında turizme açılan Keloğlan(lar) Mağarası, Dodurgalar’dadır. İçinde kireç bulunan su damlacıkları ile oluşan sarkıt ve dikitlerle büyük bir damlataş ormanını andıran Keloğlan Mağarası, Türkiye’de turizme açılmış 14 mağaradan biridir.

Mağaranın havası, özellikle astım hastalarına iyi gelmektedir. Etüd çalışmaları esnasında ortaya çıkan çeşitli hayvanların iskeletlerine ait kemiklerin sergilendiği mağaranın gezi alanı ise 145 metredir.

Denizli'ye Hoşgeldiniz

Güzel gülümsemeye sahip insanlar, daha sosyal ve başarılıdır.
Siz de harika bir değişime, gülüşünüzü özgürleştirerek başlayabilir; estetik diş hekimliği ile bakımlı, güzel ve ışıl ışıl dişlere sahip olabilirsiniz.

Tülay Akkol Dental’de, hayalinizdeki gülüşe kavuşmanıza yardımcı olan estetik diş hekimliği branşı gülüş tasarımından diş beyazlatmaya, bonding uygulamalarından tam seramik restorasyonlara, yaprak porselenlerden zirkonyum porselenlere kadar pek çok farklı estetik tedavi yöntemlerini sağlamaktadır.

KEFE YAYLASI

Anadolu'ya ilk gelen Oğuz Boylarının yerleşim yerlerinden birisi olan Yatağan kasabasına 5 km. mesafede olan Kefe Yaylası, Yatağan ile Honaz ilçesinin bazı köylerini birbirine bağlayan asfalt yol üzerinde yer alır. 1100 m. rakımlı yaylada karaçam, kızılçam ve ardıç ağaçları mevcuttur. 

Kefe Yaylası'ndaki 171 bin metrekarelik alan içerisinde restoran, market, kasap ve çeşitli spor alanları ile elektrik, su, çadır, piknik alanları, Wc, duş, gibi altyapı ve üst yapıları

Denizli Büyükşehir Belediyesince tamamlanarak 2000 yılından bu yana iç turizme hizmet etmektedir. Kefe yaylasında her yıl Ağustos ayı ilk haftasında önemli etkinlikler yapılmaktadır.

BAĞBAŞI YAYLASI

Denizli Teleferik hattı ile Bağbaşı Yaylası’na ulaşanları, burada bulunan sosyal hizmet binaları ve günübirlik tatilcilerin yemyeşil güzelliklerinin ortasında yer alan favori konaklama yeri bungalov evler karşılıyor.

Bağbaşı Yaylası’nda restoran, kafeterya, piknik alanları, konaklamak isteyenler için çadır alanları ve çocuklar için oyun alanları bulunuyor.

Yöresel lezzetlerin bulunduğu restoran aynı zamanda kahvaltısıyla da ünlü. Bağbaşı Yaylası’nda bulunan Çadır Kamp Alanı’nda doğa ile başbaşa tatil de yapabilirsiniz.

TELEFERİK

Denizli Teleferik, Ege Bölgesi’nin en uzun teleferik hattına sahiptir.

300 rakımdan başlayıp 1400 metreye 6 dakikada çıkan teleferik sizlere güven içerisinde muhteşem doğa manzarasını izleme imkanı sunuyor.

Ayrıca üst istasyonda Denizli manzarası sunan teras ve kafeterya da sizleri bekliyor. Günlük stresten uzaklaşıp huzur dolu bir mekan arıyorsanız doğru adrestesiniz.

DENİZLİ KAYAK MERKEZİ

Denizli Kayak Merkezi, sahip olduğu özelliklerle Türkiye’nin önemli kayak merkezlerinden biridir. Denizli’nin Tavas İlçesi’nin Nikfer Mahallesi’ndeki 2420 metre rakımlı Bozdağ’da hizmete sunulan Denizli Kayak Merkezi, sahip olduğu özelliklerle diğer kayak merkezleri arasında bir adım öne çıkıyor.

Yüzölçümü bakımından Ege Bölgesi’nin en büyük kayak merkezi olan Denizli Kayak Merkezi’nde 1 adet teleski ve 2 adet telesiyej bulunuyor.

Denizli Kayak Merkezi’ne gelerek buradaki 650 metre uzunluğundaki M1 teleskisine binen misafirler, 4 dakika 25 saniye gibi kısa bir sürede 2500 rakıma çıkmanın ayrıcalığını yaşıyor. 1680 metre uzunluğundaki M2 telesiyej ise 5 dakika 45 saniyede zirveye ulaşıyor. M3 telesiyejin uzunluğu ise 1410 metre. Bu telesiyeje binerek sadece 4 dakika 49 saniyede zirveye çıkmak mümkün.

ANTİK HAVUZ

Efsaneye göre güzelliğini kaybetmeye başlayan Kraliçe Kleopatra, bunun için çareler aramaya başlar ve askerlerine emir vererek güzelliğine faydalı olan suyu bulup getirmelerini ister. Dünyanın çeşitli yerlerine dağılan askerlerin geldiği yerlerden biri de Pamukkale’nin gözbebeği Antik Havuz’dur. Havuzun suyundan numune alan askerler Kleopatra’nın denemesi için suyu ona götürürler.

Suyu yüzüne süren Kleopatra, yüzündeki çizgilerin kaybolmaya başladığını  görünce hemen bu havuza gelir ve kendisini havuzun sıcak sularına bırakır. Kısa bir süre sonra da eski güzelliğine yeniden kavuşur.

Pamukkale sınırları içinde yer alan Antik Havuz, suyunun sıcaklığı nedeni ile rahatlatıcı bir etkiye sahip olmasının yanı sıra, birçok hastalığın tedavisinde de etkilidir. Bu konuda yapılan araştırmalara göre Antik Havuz’un suyu, kalp hastalığı, damar sertliği, tansiyon, romatizma, deri, göz, raşitizm, felç, sinir ve damar hastalıklarına, içildiğinde de spazmlı midelere çok iyi gelmektedir. Bu da Roma Dönemi’nden itibaren Antik Havuz’un etrafında sürekli olarak sağlık merkezlerinin kurulmasının nedenini ortaya koymaktadır.

HİERAPOLİS ANTİK KENTİ

Tarihin her döneminde bir cazibe merkezi olan Hierapolis, sınırları içerisinde yer alan St. Philippe Martyriumu ile Hristiyanlığın resmi din olarak kabul edilmesinin ardından Hristiyan dünyasında ‘kutsal kent’ olarak kabul edilmiştir.

Daha sonraki yıllarda milyonlarca Hristiyan hacı olabilmek için Hierapolis Antik Kenti’ni ziyaret etmiştir.

Bir sağlık kenti olarak da öne çıkan Hierapolis’te çok sayıda çeşme ve hamam bulunmaktadır. Bu alandaki en görkemli yapılar; Hamam Bazilika, Büyük Hamam Kompleksi, Roma Hamamı ve Sekizgen Hamam’dır.

TRİPOLİS ANTİK KENTİ

Seleukoslar (Suriye Krallığı) tarafından M.S. 3. yüzyılın ortalarında kurulan Tripolis Antik Kenti, kurulduğu günden yıkıldığı güne kadar çok sayıda kiliseye ev sahipliği yapmıştır. Hristiyanlığın en ünlü psikoposluk merkezi olan Tripolis, Lidya Meclisi tarafından hazırlanan Lidya Piskoposları Listesi’nde de kendine yer bulmuştur.

Hristiyanlığı yaymakla görevli pek çok din adamının yetiştirildiği Tripolis Antik Kenti’nde farklı alanlarda din eğitimleri verilmiştir.

Tüm bu özellikleri ile Tripolis, Lidya Bölgesi’nin dünyaca ünlü misyoner ve piskoposlarının yetiştirildiği önemli bir merkez olmuştur.

LAODİKYA ANTİK KENTİ

Lorem Ipsum pasajlarının birçok çeşitlemesi vardır. Ancak bunların büyük bir çoğunluğu mizah katılarak veya rastgele sözcükler eklenerek değiştirilmişlerdir. Eğer bir Lorem Ipsum pasajı kullanacaksanız, metin aralarına utandırıcı sözcükler gizlenmediğinden emin olmanız gerekir. İnternet'teki tüm Lorem Ipsum üreteçleri önceden belirlenmiş metin bloklarını yineler. Bu da, bu üreteci İnternet üzerindeki gerçek Lorem Ipsum üreteci yapar.

Gezilecek Yerler

PAMUKKALE TRAVERTENLERİ

Lorem Ipsum pasajlarının birçok çeşitlemesi vardır. Ancak bunların büyük bir çoğunluğu mizah katılarak veya rastgele sözcükler eklenerek değiştirilmişlerdir. Eğer bir Lorem Ipsum pasajı kullanacaksanız, metin aralarına utandırıcı sözcükler gizlenmediğinden emin olmanız gerekir. İnternet'teki tüm Lorem Ipsum üreteçleri önceden belirlenmiş metin bloklarını yineler. Bu da, bu üreteci İnternet üzerindeki gerçek Lorem Ipsum üreteci yapar.
Letztes Update : 13/07/2024