Product Categories

CAD/CAM

CAD/CAM

CAD/CAM (Computer Aidet Design-Computer Aidet Manufacturing) yani Bilgisayar Destekli Tasarım-Bilgisayar Destekli Üretim anlamına gelmektedir. Cerec, bu iki teknik konsepti birleştiren, diş hekimliği için geliştirilmiş, 3D (3 boyutlu), bilgisayar desteği ile çalışan tasarım ve üretim cihazıdır. Cad Cam, dijital diş hekimliğinin en önemli uygulama alanlarından birisidir.
Dijital gülüş dizaynı (DSD) ile tedavi öncesi hastadan ayrıntılı fotoğraflar alınıp, sürekli güncellenen ek yazılımlar kullanılarak kişiye özel tasarımlar yapılabilmekte, özel simülasyonlar ile tedavi bittiğinde nasıl bir görüntüye sahip olunacağı tedavi öncesi hekim ve hasta tarafından planlanabilmektedir.
Dişlere verilen form, bireyin yüz fotoğrafı ile birleştirilerek, restorasyonun genel yüz görüntüsü ile uyumu kontrol edilebiliyor. Gerekirse, dişin formunda yeni düzeltmeler yapılıyor ve dişe nihai şekli veriliyor.
Nihai şekli oluşturulan sanal görüntü, verilen bir komutla mikro frezeleri çalıştıran bilgisayardan destekli lazer kontrollü mikro torna tezgahına aktarılıyor. Mikro torna tezgahı, estetik amaca uygun olarak seçilen zirkonyum veya özel amaç için üretilmiş porselen bloklarını kazıyarak dişleri meydana getiriyor. Metal destek kullanma zorunluluğu ortadan kalktığı için; hem daha sağlıklı, hem de doğal dişe en yakın görüntü elde ediliyor. CAD/CAM ile işlenen zirkonyum veya özel amaç için üretilmiş porselen bloklar, altındaki dişe oturma hassasiyeti çok yüksek olduğundan, mükemmel adaptasyon elde ediliyor.CAD/CAM sistemin diğer önemli bir avantajı da, gülüş tasarımı ve uygulaması işlemlerinin bir seansta tamamlanabilmesi.
Cerec sistemi, mikro kamera yardımı ile üç boyutlu hale dönüştürülen dişler üzerinde, bireyin yüz ve ağız yapısına uygun olarak istediği değişiklikleri de yapabilmesine, karşıt dişle olan kontakt noktalarını kontrol etmesine, sanal olarak aşındırma, ekleme, kontür değişikliği yapabilmesine, karşı dişlerle olan kontakt noktaları sıklığını artırıp azaltabilmesine olanak vermektedir.
Estetik Seramiklerin (CEREC) Ekonomik Restorasyonu, birden fazla randevuyu ve geçici kuron ihtiyacını ortadan kaldıran aynı gün taç çözümünü sunar. CEREC ile diş hekiminiz yeni kuronuzu bir randevuda, laboratuvara hiçbir şey göndermeden oluşturabilir ve yerleştirebilir. Bu sizin için daha uygun diş bakımı ve diş problemleriniz için daha hızlı çözümler demektir.
Diş hekiminiz yeni kuronunuzun ağzınıza tam olarak oturmasını sağlamak için CEREC teknolojisini kullanacaktır. Tacın rengini ve tonunu diğer doğal dişlerinize uydurmak için her türlü çaba gösterilecektir. Öncelikli olarak genel diş dengesi ve doğal görünümle başlığın (tacın) yerleştirilmesi işlemi yapılacaktır. Her şey söylendiğinde ve yapıldığında, CEREC kronun doğal dişlerinden neredeyse ayırt edilemez olacak.
CEREC kronlarının birçok faydası vardır. Birincisi, zaman açısından bu teknolojinin sunduğu kolaylığın artması söz konusudur. Bununla birlikte ve bunun ötesinde, CEREC kronlarının her biri laboratuvar yapımı rakipleri kadar güzel, doyurucu ve doğal görünür. Diş hekiminiz tarafından kullanılan teknoloji, diş gereksinimlerinize uyan ve mükemmel şekilde özelleştirilmiş bir taç yaratacaktır. En önemlisi, CEREC tacınız, geleneksel laboratuvar kronları kadar işlevsel olacaktır. Bu, tıpkı laboratuvarda yapılan bir taç yapılmış gibi yiyebileceğiniz, konuşabileceğiniz ve hayattan zevk alabileceğiniz anlamına gelir.
CEREC kuronları çoğu laboratuvar kuronuyla kullanılanla aynı malzemeden yapılmıştır. Sağlam porselen kron, on yıl veya daha uzun ömürlü birçok kronla yıllarca kullanım sağlayabilir. Diş hekiminiz, kuronlarınıza hak ettikleri ömrü vermenizi sağlamanıza yardımcı olacak bakım talimatları ve tavsiyeleri sağlayacaktır.
Sistemin özü, üç boyutlu optik ölçü alan ağız içi kameradan elde edilen görüntülerin, amaca uygun bilgisayar programları vasıtası ile işlenerek, bilgisayar yazılımı ile çalışan çok hassas bir mikro freze makinesine gönderilmesi; bu yöntemle, zirkonyum ve porselen bloklardan inley, onley, kuron (kaplama diş), köprüler ve sabit protez alt yapıları üretilmesidir.
Letztes Update : 13/07/2024