Product Categories

İmplant Üstü Protez

İmplant Üstü Protez

  • İmplant Üstü Protez Hangi Durumlarda Uygulanır?
  • Hiç dişi bulunmayan kişilerde
  • Yeterli kemik yapısına sahip olan kişilerde
  • Kısmi diş eksiklikleri olan kişilerde
  • Zamanla fiziksel ve kimyasal olarak aşınmış dişlerde
  • Üst yapı gerektiren implantlarda
  • Çoklu restorasyon gerekliliği ve gülüş tasarımında uygulanabilir.
İmplant üstü protez çeşitleri; hastanın yaşına, mevcut diş sayısına, kemik oranına göre farklı alternatiflerde olabilir. Genel olarak hareketli ve sabit olarak ayrılır. 

Hareketli ve sabit olarak ayrılan implant üstü protez çeşitleri:

Sabit protezler: İmplant üstü protez çeşitleri arasında ilk sırada sabit protezler vardır. Tek kronlar, çeneye yerleştirilen vida ve protezler şeklinde uygulanır. İmplant üstü sabit protez bir ya da birden fazla dişe porselen kuronlar halinde yerleştirilir. İmplant üstü sabit protezler, tek kuron ya da tüm protez şeklinde uygulanırken ilk olarak geçici kaplamalardır. İmplant üstü protezler yapım aşamaları ve kullanımı sırasında protein kırılması gibi problemleri ortaya çıkabilmektedir. Ayrıca protezin yerinden çıkması gibi sorunlar da ortaya çıkabilmektedir. İmplant üstü sabit protezler yerleştirildikten sonra dişlere geçici baskı yapması da söz konusu olacaktır.

Hareketli protezler: İmplant üstü hareketli protezler ağzında hiç dişi kalmayan hastalara uygulanır. İmplant üstü hareketli protezler, çeneye takılan yapay kökün üzerine yerleştirilen yapılardan oluşur. Yapay kökün üzerine yerleştirilen yapılar, porselen ya da zirkonyumdan yapılabilmektedir. İmplant destekli protez tasarımı mini implantlar veya standart implantlar şeklinde implant üstü top bağlantılı protezler de olabilmektedir. Üst bar bağlantılı protezler de implant üstü hareketli protezler arasındadır.
İmplant üstü protez diş kullanımı gerekli görülen durumlarda, hekim hastanın ağız ve diş sağlığına göre en iyi protez tasarımını yapar ve uygular.
İlk muayenede hareketli ya da sabit protez yapılıp yapılmamasına karar verilmektedir. Diş eksiklerinin olduğu bölgenin kemik yapısına göre hekim tarafından belirlenen implant üstü protezler çeşitleri yapılırken ölçü maddeleri ile dişlerin ölçüsünün alınır. Bu ölçü üzerinden şablonlar hazırlanır ve hastanın kaybolan dişlerinin estetik görüntülerinin ve işlevlerinin kazandırılması amaçlanır. İmplant üstü protez şablonları hazırlanırken yapay dişlerin geleceği konum göz önünde bulundurulacak şekilde hazırlanır. Hasta ağzında yapılan provalarda herhangi bir sorun görülmediğinde kalıcı protezler yapılır ve yerleştirilir.
Düzenli kontrollerle implant üstü protezlerin hastada herhangi bir şikayete neden olup olmadığı gözlemlenir. İmplant üstü hareketli protezler için kullanım önerileri verilir.
İmplant üstü protez diş yapımı, dişlerde kullanılacak malzemeye ve kaplama yapılıp yapılmaması durumuna göre 3 – 6 seans sürebilir. Protez takıldıktan sonra ağıza uyumlanması için birkaç seans daha gerekli olacaktır.
İmplantlar üzerine sabit porselen kaplamalar yapılabilmesinin yanında, hasta tarafından çıkarılabilecek hareketli protezler de planlanabilir. İmplant üzerine yapılacak protezin, sabit protez mi, hareketli protez mi olacağına somut vaka itibariyle diş hekimi karar verir.
Tamamen dişsiz ağızlarda hareketli protezlerin tutuculuğunu arttırmak amacı ile de implant uygulamaları yapılır. Çene içerisinde yer alan implantların hareketli tam protezin içerisindeki yuvalara yerleşmesi ile stabilitesi ve tutuculuğu artan protezle, çiğneme ve konuşma fonksiyonları çok daha etkin yapılabilmektedir.
İmplant üzerine protez yapılabilmesi için alt çeneye en az 6, üst çeneye ise en az 6-8 implant gerekmektedir. İlk muayenede hekiminiz tarafından hangi implant türünün yapılması gerektiği ve kaç adet implant gerektiğini belirtecektir.
Letztes Update : 13/07/2024