Product Categories

İmplant üstü protezler

İmplant üstü protezler

Hareketli protez diş yapımı için ilk adımda ölçü kaşığı ve uygun ölçü maddeleri ile ağzın ve dişlerin ölçüsü alınır. Ölçü sonrası alçı modeller üzerinden kişisel ölçü kaşıkları ile daha hassas ölçüler alınır. Bu ölçü üzerinden mum şablonlar hazırlanır ve hastanın kaybolan dişlerinin estetik görüntülerinin ve işlevlerinin kazandırılması amaçlanır. Mum şablon hazırlanırken yapay dişlerin geleceği konum göz önünde bulundurulacak şekilde hazırlanır. Hazırlanan mum şablonların bulundukları yerlere hastaya uygun olarak seçilen yapay dişler dizilerek hasta ağzında denenerek provası yapılır.

Hareketli diş protezi deneme provalarından sonra onaylanan protezler laboratuvarda tamamlanarak hastaya uygulaması yapılır. Düzenli kontrollerle hareketli protezlerin hastada herhangi bir şikayete neden olup olmadığı gözlemlenir.
Hareketli diş protezi sadece kişinin estetik kaygılarını gidermek amaçlı yapılmamakta, ayrıca ağız ve diş yapısının olması gerektiği gibi sıralanması için de uygulanmaktadır. Her hastaya özel olarak tasarlanmakta ve hekim kontrolünde gerçekleştirilmektedir.
Eğer porselen kaplama yapılması gerekmiyor ise 5-6 seans sürer ama diş hekimi gerekli gördüğünde bu seans sayılarını arttırabilir. Protez takıldıktan sonra ağıza uyumlanması birkaç seans daha sürebilir. Hastanın dört dörtlük kullanabilir hale gelmesi yaklaşık 1 ay gibi bir süre alır.
Porselen kaplama yapılmayacak ise iğne yapılmasına (uyuşturma işlemi) gerek yoktur.
Hareketli protez ömrü, protezin yapım aşamasında kullanılan malzemeye, kullanımda gösterilen hassasiyete göre değişecektir. Hareketli protez diş 5 sene kullanılabiliyorsa başarılı bir operasyon olarak adlandırılabilir. Zamanla aşınma ve kırılmalar ile işlev kayıpları gerçekleşeceği için yenilenmeleri gerekecektir. Ayrıca ağız içi dokularına zarar vermemesi için yıllık kontrollerle protezlerin durumunun gözlemlenmesi gerekir.
Normal koşullarda bu gidiş “altı ayda bir” olarak ifade edilir. Çünkü hekimin protezleri ve ağız dokularını muayene etmesi, olası patolojik değişiklikleri görmesi ve bir değişiklik varsa uygun gördüğü işlemleri yapması gerekir. Uygun gördüğü zaman hekiminiz bu süreyi değiştirebilir.
Bu protezlerin geceleri uyumadan önce mutlaka çıkarılması ve su dolu bir kapta bekletilmesi önerilmektedir. Hiç çıkartılmayan protezler damaklarda mantar enfeksiyonu gibi hastalıklara sebep olabilmektedir. Çıkarıldıklarında da peçeteye sarılıp kuru ortamda bekletilmemeli, su dolu bir kap içinde bekletilmelidirler. Özel temizleyici tabletler hasta isteğine bağlı olarak suya atılabilir. Ancak protezlerin fırça ile mekanik temizliği de hasta tarafından mutlaka günde 2 kez yapılmalıdır.Hatta her yemekten sonra çıkarıp yıkamadan, uzun dönem renk değişimi olmadan kullanmalarına yardımcı olacaktır.
Total protezlerin kullanımı ile ilgili kesin bir süre vermek doğru olmaz. Hastanın ani kilo kaybı veya kemik erimesi gibi sebeplerle protezinde bollaşma meydana gelebilmektedir.
Hareketli protezlere alışmak öncelikle hasta psikolojisi ve zaman ile ilgilidir. Zaman geçtikçe proteze alışmak daha da kolaylaşır. Genellikle bir ayda hasta protezleri kabullenir ve protez ile yaşam kolaylaşır.
Protezlere hızla alışabilmek için ilk zamanlar, protezin yemek sonrası temizlenip hemen takılması ve geceleri çıkarılmaması önerilir. Ancak daha sonra protezin oturduğu yumuşak dokuların dinlenebilmesi için gün içinde yalnız kaldığınız zamanlarda veya geceleri protezleri çıkarmanız gerekir.
Letztes Update : 13/07/2024