Product Categories

Ağız-Diş Bakımı Ve Beslenme Önerileri

Ağız-Diş Bakımı Ve Beslenme Önerileri

Fissür örtücü uygulamasının amacı; azı dişlerinin çürüğe elverişli girinti ve oluklarında besin birikimini önlemek, bu yüzeyleri daha kolay fırçalanır hale getirmek ve çürük riskini minimuma indirmektir.
Sadece azı dişlerinin çiğneyici yüzeylerine çocuk diş hekimi tarafından yapılır.
Fissür örtücüler zaman içinde çiğneme basınçlarının altında kırılabilir ve bir miktarı düşebilir. Bu durumda yenilemek pedodontistlerin (çocuk diş doktorlarının) sorumluluğu altındadır.
Hayır. Bir azı dişine bir kez yapılır. Zaman içinde minik kayıplar olursa rutin kontrollerde tamamlanabilir.
Hayır hiçbir zararı ya da yan etkisi yoktur.
Fissür örtücüler sadece anatomik olukları doldurduğu ve yüzeyde çok milimetrik bir yer kapladığı için bir yükseklik hissedilmez.
İkisi de farklı yönlerden çürükten korunmamıza yardım eden ve birbirini tamamlayan koruyucu uygulamalardır. Bu yüzden biri diğerinden daha önemli diyemeyiz.
Evet. Çürük risk bölgeleri olarak gördüğümüz fissürlerin örtülerek çürük oluşumunun önlenmesi, diş sağlığının şansa bırakmaması açısından önemlidir.
Fissür örtücüler, diş sürmesini tamamladıktan hemen sonra yapılabilirler. Süt dişlerinin sürmesinin tamamlanması 3 yaş civarında olur. 3 yaş ve sonrasında fissür örtücü uygulamalarına başlanabilir. Süt azı dişlerindeki fissür örtücüler, süt dişleri düşene kadar koruyuculuğunu sürdürürler.
Ağız ve diş sağlığı konusuna giren bu işlem, çürük oluşumunu önlemek için yapılır. Çoğunlukla çocuklara uygulandığı düşünülen bu yöntem yetişkinlerde de çürüme görülmemiş ama çürümeye meyilli dişler için uygulanabilmektedir.
Çocuklarda özellikle azı dişlerine uygulanan fissür örtücü işlem, çürük oluşumuna sebep olabilecek girinti ve oluklara dolan besin birikimini önleme amacıyla yapılır. Dişler de bu sayede daha kolay fırçalanır ve temizlenir. Tekrardan çürük oluşma riski de minimuma inmiş olur.
Letztes Update : 16/06/2024