Fiber Post Uygulamaları

Madde kaybı fazla olan dişlere yapılan dolgular başarısızlıkla sonuçlanabilmektedir.Bu şekilde risk taşıyan dişler için, mevcut veya tarafımızdan yapılan kanal tedavisinden destek alınarak uygulanan çivi, vida benzeri yapılara “post” denilmektedir. 

Post, dişin kökünden destek almamızı sağlar. Kök içerisindeki kanallara uygun boyutta planlanır ve uygulanır. Üzerine yapılan protez üst yapısına da “core” adı verilir. Bu yapının bütününe de “post-core” adı verilmektedir. Adeziv sistemler kullanılarak tamamen harap olmuş bir dişe kanal tedavisi uygulanması sonrasında kökün içine yerleştirilen “post-core” adı verilen uygulamalarla başarılı tedaviler yapılmaktadır.

Konforlu Tedavi
Minimum Ağrı
Hızlı Sonuç

Fiber Post Uygulamaları

Post uygulamaları kökün içerisine yapıldığından, kanal tedavisi mutlaka yapılmış olmalıdır.
Genellikle kullanılan iki tip post vardır. Metal post ve fiber (estetik) post.
Fiber postlar dişe kimyasal bağlanan rezin siman dediğimiz güçlü yapıştırıcılarla tek seansta uygulanır. Döküm post ya da prefabrik metal postlar ise dişe daha çok fiziksel olarak tutunurlar ve döküm postlar laboratuarda yapıldığı için iki seans gerektirir.
Kanal tedavisi yapıldıktan sonra kök kanalının 2/3 üne kadar yerleştirilecek güçlendirilmiş fiber post yerleştirilir. Böylelikle kökten destek alan kaplama düşmez ve ömrü uzar.
Aşırı madde kaybı olan dişlerde dolgu ya da kaplama öncesinde ve zirkonyum gibi tam seramik porselenler yapılmadan önce madde kaybı fazla olan dişleri güçlendirmek için kullanılır.
Fiber postlar kanal tedavili dişlere uygulandığı için anesteziye gerek yoktur. Ağrı hissedilmez.
Kanal tedavisini takiben uygulanan fiber postlar tek seansta 15-20 dakika içerisinde bitirilebilmekte ve estetik özelliği ve direnci yüksek "post-core"lar yapılabilmektedir.
Sağlıklı bir kemik yapısı ve kanal tedavisi varsa sadece kök kalsa bile fiber uygulaması yapılabilir.
  • Diş kökünde kırık, iltihap  ya da kist varsa
  • Diş kökü; kısa,  eğri ya da aşırı inceyse
  • Köklerdeki tıkanıklıktan dolayı  kanal tedavisi kök ucuna kadar yapılamıyorsa
  • Dişi destekleyen kemik dokusu sorunluysa 
  • Kemik yıkımı fazla ise fiber post uygulanması doğru değildir.
Fiber malzemesi, binalarda deprem dayanıklılığı için de kullanılan esnekliği ve sağlamlığı bir arada sağlayan bir malzemedir. Bu yüzden döküm yada prefabrik metal postlar yerine fiber postların kullanımı daha estetik ve dayanıklı sonuçlar vermektedir.
Son Güncelleme : 16/06/2024