Bonding Uygulamaları

Dişte doku kaybına neden olmadan kompozit rezin materyalin dişe yapıştırılması ile dişin eskisinden daha estetik görüntünün elde edilmesi ve foksiyonunu kaybetmiş dişin fonksiyonunu geri kazandırma uygulamasına 'bonding’ uygulaması denir. 

Bonding uygulaması; diş aralıklarının kapatılması, diş çürüklerinin ve kırıklarının onarılması, çentikli ya da renk bozukluğu olan dişlerin görünümünün düzeltilmesidir. Diş boyutlarını değiştirmek için de kullanılan bonding teknolojisi, porselen uygulamasının yapılamadığı zamanlarda da kurtarıcı göreve sahiptir. Bonding Uygulamaları ile dişlerinize eski fonksiyonunu geri kazandırın ve estetik görünümünüzü yenileyin.

Minimum Ağrı
Doğal Görünüm
Sadece Tek Seans

Bonding Uygulamaları

Doğal diş şeklindeki yapıların diş yüzeyine tutunarak şekil ve renk bozukluklarının giderilmesini sağlayan bonding sayesinde dişler, eski işlevlerine dönerken lekelenmelerden de arınırlar. Bonding diş uygulaması, dişin yarısının kırık olduğu durumlarda dahi rahatlıkla uygulanabilmektedir. Diş kusurlarının giderilmesini sağlarken tek seansta acısız ve ağrısız şekilde gerçekleştirilmektedir. Diş teli tedavilerinden sonra destekleyici bir uygulama olarak da kullanılabilir.
  • Dişin rengini veya şeklini değiştirmek isteyenler.
  • Dişlerini büyütmek ya da kusurlarını gidermek isteyenler.
  • Diş kırıkları olanlar.
  • Diş aralarında boşluk olanlar.
  • Diş çürükleri olanlar.
  • Diş boylarını eşitlemek isteyenler bonding diş uygulaması yaptırabilir.
Bonding uygulaması kolay ve ucuz bir kozmetik uygulamadır. Özellikle dişler arasındaki boşlukların kapatılmasında, dişlerin şekillerinin (dişlerin uzun gösterilmesi gibi) ve renklerinin değiştirilmesinde kullanılır.
Diş yapılarındaki her türlü estetik kaygıları gideren bonding uygulaması hemen her yaşta uygulanabilir. Sıklıkla çocuklukta görülen kırıklarda, dişler arasında oluşabilen aralığı kapatmada uygulanabilir. Daha ileriki yaşlarda ise kişinin dişlerinde aşınmalar ve çatlaklar başlayabilir, bu tür vakaların tedavisi için uygulanır.
Anatomik imkanlar dahilinde ele alınan estetik uyum için hasta ve hekim arasındaki fikir alışverişi önemlidir. Kararsız kalınan durumlarda; dişler üzerinde ‘Mock Up’ dediğimiz bir kaç dakikalık bir taslak hazırlanarak, beklentiler imkanlar doğrultusunda netleştirilebilir. İşleme de bu kararlar sonucunda başlanır.
Örneğin; dişler, aralarındaki boşluklar oranında genişleyeceklerdir. Uzunlukları da ancak karşıt çenenin hareketlerini kısıtlamayacak kadar arttırılabilir.
İşlemin uygulanma süresi; diş sayısına göre 1 - 3 saat arasında değişiklik gösterebilir. Uygulamadaki diş sayısı fazla ise dişlerin bir kısmı ikinci seansa bırakılabilir. Tüm bunların ardından detaylı bir cila seansı yapılır ve estetik ayrıntılar tekrar gözden geçirilir.
Dişlerde çürük olmadığı durumlarda anesteziye gerek olmayan bir işlemdir. İşlem sırasında da, sonrasında da herhangi bir ağrı, sızı ya da hassasiyet hissedilmez.
Kompozit rezin materyal dişe uygun bir malzemedir. Dişlerde gözlenen plak birikimi ve renklenmeler uzun vadede bondingler üzerinde de oluşabilir. Düzenli kontrollerde hekimi tarafından yapılan bakım ile ilk günkü rengine geri dönerler, kalıcı bir renk değişimi gözlenmez.
Asimetrik diş eti konturları mevcut ise pembe estetik; dişlerin renginden memnun değil isek, beyazlatma ile beraber uygulanabilir.
Son Güncelleme : 13/07/2024