Damaklık

Damaklık, ortodontik tedavilerde destekleyici aparey olarak kullanılmaktadır. Damaklık tedavisi, sabit ve takılıp çıkarılabilen damaklıklar yardımıyla yapılır. Damağı genişletmek ve dişlerin doğru dizilişine yardımcı olmak için kullanılır.

Damağın üst tarafına ve dişlerin yüzeyine yerleştirilen damaklıklar, belirlenen sürelerde kullanılırlar. Genellikle 2 – 3 aylık kontroller yapılarak damağın genişleme ve dişler için yer açılma durumları gözlenir. Damaklık tedavisinden sonra diş teli uygulamasına geçilebilir. Diş tellerinin takılmasından sonra da kullanılabilen damaklıklar, genellikle gece takılırlar. Düzenli kullanıldığı takdirde hızlı sonuç almayı sağlarlar.

Kalıcı Çözüm
Minimum Ağrı
Etkili Tedavi

Damaklık

 • Dengesiz yüz ve çene yapısı olan kişilere
 • İleri ve geri çene yapısına sahip olanlara
 • Alt üst diş kavislerinin anormallikleri olan kişilere
 • Diş dizilişinde anomali olan kişilere
 • Çapraşık, yanlış yerde konumlanmış dişleri olanlara
Damaklık tedavisinde ilk muayene ile kişinin ortodontik bozukluklarının tespiti, her kişinin iç ağız yapısına göre damaklık tasarımı yapılır. Çapraşık ve deforme dişleri düzeltmek için damaklığın takılması, kişiye kullanım ve bakım şartlarının iletilmesi ile tedavi süreci başlar. Düzenli kontroller ile kişinin dişlerinin gelişiminin takibi, değerlendirme ve tedavi süreci hakkında bilgilendirme yapılır.
 • Hızlı şekilde sonuca ulaşmanızı sağlar
 • Her yaş grubuna rahatlıkla uygulanabilir
 • Kişilerde alerjik reaksiyona neden olmamaktadır
 • Darbelere ve sert yiyeceklere dayanıklıdır
 • Tedavi sürecini en iyi şekilde gözlemleyebilme şansı doğmaktadır
 • Ekonomiktir ve kullanımı rahattır
Damaklık ilk takıldığında hafif ağrı durumu görülmesinin dışında konuşma zorluğu da yaşatmaktadır. Aynı zamanda tükürük salgısını çoğalttığı için yutkunmada zorluk görülebilir. Bunun dışında herhangi bir alerjik ya da deformasyon sıkıntısı çekilmez. Sert ve katı yiyecek tüketilmesini sınırlaması, asitli ve yapışkan yiyeceklerden uzak durmayı gerektirmesi nedeniyle de dezavantaj yaratabilir. Uyurken kullanıldığında bu sıkıntılar en aza indirilir.
Damaklığınızın kırılması ya da kaybolması durumunda vakit kaybetmeden ortodonti uzmanınıza başvurmanız gerekir. Tedavi ile sağlanan değişikliğin korunabilmesi için mutlaka yeni damaklığın yapılması gerekir. Yoksa çeneniz eski durumuna geri dönebilir.
Damaklık ve damaklık tipi apareylerin kullanım süresi 6 – 8 ay arasıdır. Düzenli kullanıldığında 6 ya da 8 ayda düzelme elde edilecektir. Elde edilen düzelmenin korunması için 6 ay boyunca aparey geceleri kullanılmalıdır.
Damaklıklar doktorunuz farklı bir kullanım şekli önermediyse yemekler ve diş fırçalama haricinde sürekli kullanılabilir. Ancak sert ve yapışkan yiyecekler ile asitli içeceklerden uzak durmanız sağlıklı olacaktır.
Damaklıklar su ve diş fırçası yardımı ile temizlenmelidir. Macun ya da sabun kullanmaya gerek yoktur. Ayrıca düzenli diş temizliğine ve dişlerin arasında yiyecek artıkları kalmamasına dikkat edilmelidir.
Son Güncelleme : 16/06/2024