Porselen Kron

Basitçe söylemek gerekirse, bir diş kronu yani kaplama, hasarlı bir dişi kapsayan bir başlıktır. Kronların hasarlı dişi güçlendirmesi, böylece işlevini, görünümünü, hizalamasını ve yapısını iyileştirmesi amaçlanmıştır. Diş kronları diğer dişlerinizin görünüşünü taklit eder ve sararmadan, rengiyle eşleşebilir.

Kronlar, diş hekiminizin bunları tasarlama, yaratma ve yerleştirme hızından dolayı diş estetiğinde en çok tercih edilen uygulamalardan biridir. Şimdi hasarlı dişi kaplamanız için tek bir randevu alabilirsiniz. Bu ziyarette, dişin hazırlanması, tasarımı ve kaplamanın kendisinin oluşturulması ve kronun dişe kalıcı olarak yerleştirilmesi yer alacaktır. Tülay Akkol Dental Center’a uğrayarak diş hekimlerimizden detaylı bilgi alabilirsiniz. Ayrıca diş hekiminizin bunları tasarlama, yaratma ve yerleştirme hızına çok şaşıracaksınız.

Doğal Görünüm
Minimum Ağrı
Sadece Tek Seans

Porselen Kron

Diş kronları oldukça dayanıklı olmasına rağmen, sonunda değiştirilmeleri gerekebilir. Bir kronu değiştirmenin en yaygın nedeni, kronun bitişiğindeki yeni bozulmalardan kaynaklanmaktadır. Kronlar sararmasa da normal dişleriniz gibi kesinlikle fırçalanmalı ve diş ipi kullanılmalıdır. Yenilenmeye ihtiyaç duymamak için önlem almanın en iyi yolu mevcut kron işleminize özen göstermektir.
Ağrıyı en aza indirmek için modern anestezikler kullanıyoruz. İşlem bittikten sonra, diş etleriniz biraz hassas olabilir - bunu hafifletmek için ılık tuzlu su kullanmanızı öneririz.
Kronlar sararmasa da normal dişleriniz gibi kesinlikle fırçalanmalı ve diş ipi kullanılmalıdır. Yenilenmeye ihtiyaç duymamak için önlem almanın en iyi yolu mevcut kaplama işleminize özen göstermektir.
Sağlam porselen kron, on yıl veya daha uzun ömürlü birçok kronla yıllarca kullanım sağlayabilir. Diş hekiminiz, kuronlarınıza hak ettikleri ömrü vermenizi sağlamanıza yardımcı olacak bakım talimatları ve tavsiyeleri sağlayacaktır.
Porselen kuron yapılmadan önce post-core adı verilen tedavi seçeneği ile aşırı harap olmuş dişlerin kök kanalından destek alınarak mevcut dişin güçlendirilmesi yapılabilir. Bu, kullanılan postun çeşidine göre bazen tek seansta bazen birkaç seansta tamamlanan bir işlemdir.
Aşırı harap olmuş veya estetik olarak kabul edilemez durumda olan dişin tek başına çeşitli materyallerle kuronlanarak tedavisi yapılabilir.
Dişler kronlanırken metal, metal destekli porselen, tam porselen (güçlendirilmiş porselen, zirkonyum alt yapılı porselen) gibi farklı malzeme alternatifleri vardır.
Kuronlarınız yapılana kadar fonksiyon ve çiğnemenizi sağlamak için mutlaka geçici protezler yapılacaktır.
Son Güncelleme : 13/07/2024