Porselen Tel

Porselen diş teli olarak adlandırdığımız ve metal diş teline göre daha az görünür olan teller, estetik kaygısı olanlar tercih edilmektedir. İş ve sosyal yaşamının ortodonti tedavisinden etkilenmesini istemeyenler için porselen diş teli tam bir kurtarıcıdır.

Porselen diş telleri, geleneksel tellerin aksine cama benzeyen birleşik bir maddeden yapıldığı için tedavi süresince varlıklarını hissettirmezler. Porselen diş telleri, leke tutmamaları açısından da avantajlıdır. Metal diş tellerine göre daha hassas oldukları için bakımlarının özenle yapılması gerekir. Ağız ve dişler ile tam uyumlu olan şeffaf diş telleri ortodontinin gözdesidir.

Kalıcı Çözüm
Minimum Ağrı
Etkili Tedavi

Porselen Tel

 • Alt üst diş kavislerinin anormallikleri olan kişilere
 • Dengesiz yüz ve çene yapısı olan kişilere
 • Çiğneme ve konuşma fonksiyonu bozukluğu olanlara
 • Diş kayıpları ve kırılmaları olanlara
 • Çapraşık, yanlış yerde konumlanmış dişleri olanlara
 • Estetik ve görünüm kaygısı olan kişilere uygulanır.
Porselen diş teli tedavisinde ilk muayenede kişinin ortodontik bozuklukları tespit edilerek, kişinin iç ağız yapısına göre porselen tel tasarımı yapılır. Çapraşık ve deforme dişleri düzeltmek için dişlerin ön kısmına tasarımı tamamlanan porselen tellerin takılmasıyla tedavi süreci başlar. Devam eden süreçte ise düzenli kontroller ile kişinin dişlerinin gelişimi takip edilerek, tellerin bakımı yapılır
 • Metal diş telleri ile tedavi süresi açısından arasında çok fark yoktur
 • Porselen diş telleri en az metal diş telleri kadar güçlüdür
 • Diş rengine yakın oldukları için sıklıkla fark edilmezler
 • Kişilerde alerjik reaksiyona neden olmamaktadır
 • Darbelere ve sert yiyeceklere dayanıklıdır.
Porselen diş teli tedavisinin en büyük dezavantajı metal tellere oranla daha yavaş sonuç vermesi gelir. Ancak bu yavaşlık 1 - 2 ay gecikmeden ibarettir. Bu durumun nedeni ise porselenlerin dişe metalden daha çok sürtünmesi ve diş hareketini yavaşlatmasıdır. Aynı zamanda tedavi sonuna kadar çıkarılamaması, 1 - 2 sene süresince ağızda kalması nedeniyle de sıkıntılı durumlara neden olabilir.
Porselen diş teli tedavisi ile kişi, 1 - 2,5 senelik tedavi sonucunda beklediği görüntüye kavuşacaktır. Bu süreç, metal diş teli tedavisinden birkaç ay daha uzundur.
Porselen diş teli temizliği metal tellere göre daha zordur. Hassas olan porselen diş telleri temizlenirken doktor önerilerine uymanız önemlidir. Düzenli diş temizliğine ve dişlerin arasında yiyecek artıkları kalmamasına dikkat edilmelidir.
Porselen diş telleri takıldığında ilk haftalarda ağrı veya hafif sızı hissedilebilir. Bu süre sonunda ağzınız ve dişleriniz tellere adapte olacağı için herhangi bir sıkıntıyla karşılaşmazsınız. Ayrıca dişlerinizin yerleri değişmeye başladığında bazı besinleri tüketirken dişlerin hassaslaşması ortaya çıkabilir. Bu durum da geçicidir.
Son Güncelleme : 23/05/2024