Recontouring Uygulamaları

Estetik diş tedavi yöntemleri arasında olan recontouring ile dişlerin yeniden şekillendirilmesi sağlanır. Uygulamanın genel prosedüründe dişlerin mevcut boyutu, şekli ya da yüzeylerindeki kontürlerin düzeltilmesi yer alır. Bu düzeltmeler mine yüzeyinde küçük aşındırmalar gerçekleştirilerek yapılır. 

Recontouring uygulamasında dişe herhangi bir materyal uygulanmaz. İşlem sadece aşındırmadan ibarettir. Bu yüzden recontouring uygulaması lokal anestezi gerektiren diş tedavisi yöntemlerinden değildir. Uygulama hızlı sonuca ulaşılıyor olması ve maliyetinin düşük olması gibi sebeplerle tercih edilir. Uygulamanın gülüş tasarımına katkı sağlamak amacıyla diş eti estetiği, diş beyazlatma, lamine düzenlemeleri ile birlikte kullanılması, istenilen sonucu pekiştirir. Detaylı bilgi için bizi arayın. 

Minimum Ağrı
Doğal Görünüm
Sadece Tek Seans

Recontouring Uygulamaları

Recontouring uygulamasının amacı kişilerin sahip oldukları dişlerinin görünümünün düzeltilmesi, daha estetik bir görünüme ve gülüşe kavuşturulmasıdır.
Dişlerin üzerinde oluşan küçük kırıklarda, mine yüzeyinde bulunan çukur ve fissürleri yumuşak hale getirmede, asimetrik diş yapılarının düzenli hale getirilmesinde recontouring uygulanır. Recontouring ayrıca köpek dişlerinin sivriliklerinin ve boylarının düzenlenmesi için de uygulanır. Fakat bu uygulama diğer estetik tedavi yöntemlerinden olan bonding, lamine uygulamalarının yerine geçmez.
Recontouring uygulamasının dişlerdeki düzensizlikleri gidermede yeterli olmaması halinde tedaviye bonding uygulaması da dahil edilerek daha iyi bir sonuç alınması amaçlanır. Bonding uygulaması çürümüş, kırılmış, aşınmış ya da rengi değişmiş dişlerin, dişle aynı renkte olan kompozit rezin materyali ile onarılması işlemidir.
Recontouring uygulaması yapılacağına diş hekimleri tarafından yapılan detaylı muayene sonucunda karar verilir. Diş hekimleri bu muayeneler sırasında çekilen radyografilerde dişlerin sinir dokularının yüzeye ne kadar yakın olduğunu değerlendirir. Sinir dokularının diş yüzeyine uygun mesafede olduğunun tespit edilmesinden sonra recontouring uygulamasına karar verilir.
Recontouring yüzeysel bir işlem olduğundan dolayı genellikle anestezi uygulanmaz. Bunun nedeni işlem sırasında dişin canlı bölümü olan pulpanın etkilenmeyecek olmasıdır. İnce ve az aşındırma özelliğine sahip olan frezler yardımıyla recontouring işlemi uygulanır. İşlemin sona erdirilmesinin ardından dişler cilalanarak uygulama tamamlanır.
Dişlerin yeniden şekillendirilmesi temel amacıyla uygulanan recontouring sadece diş yapısının tamamının bozulmamış olduğu durumlarda yapılır. Başka bir deyişle reconturing uygulaması sadece dişlerdeki yüzeysel sorunlarda tercih edilir. Mine tabakasının ince olması veya pulpanın diş yüzeyine çok yakın olması halinde recontouring işlemi yapılmayabilir. Bu karar tedaviyi yürüten diş hekimi tarafından verilir.
  • Dişlerin yeni şekillerine kavuşarak cilalanması işlemlerinden oluşan recontoring uygulamasından sonra hastaların özel bir bakım yapması gerekmez. Düzenli olarak diş fırçalamak ve diş ipi kullanmak yeterli olur. 
  • Dişe yabancı bir materyalin yerleştirilmediği recontouring uygulaması, bonding uygulaması ile birlikte yapıldığı takdirde ekstra bakım gerekir. Bonding malzemelerinden olan kompozit rezin renk değişiminin önüne geçilmesi için dişlerin temizliğine gerektiğinden daha fazla önem verilmesi tavsiye edilir.
  • Diş sağlığının korunması ve ortaya çıkan sorunların bir an önce tespit edilmesi için her 6 ayda bir mutlaka diş hekimine rutin olarak gidilmelidir. Recontouring uygulaması yaptıran kişilerin de bu kurala uyması diş sağlıkları açısından önem taşır.
Son Güncelleme : 13/07/2024