Şeffaf Plak

Tüm ihtiyaçlarınızı tek bir çatı altında yerine getirmeye çalışıyoruz. Bu nedenle, güvenle gülümsemeniz için “Şeffaf Plaklar”ı sunuyoruz. Artık geleneksel metal desteklere giderek daha popüler bir alternatif var: Şeffaf Plak net hizalayıcılar.

Metal ve porselen diş tellerine alternatif olarak geliştirilen olan şeffaf plak uygulamaları, belli düzeydeki çapraşık dişlerin tedavisinde kullanılır. Diş ve çene yapılarındaki anomalilerin makul düzeyde olduğu kişilere rahatlıkla uygulanabilir. Şeffaf plak, tedavi sırasında istenildiği zaman plakların çıkarılabilmesi ve daha sonra tekrar takılarak tedavinin aksatılmadan sürdürülmesi avantaj sağlamaktadır.

Kolayca Çıkarılabilir
Minimum Ağrı
Tamamen Görünmez

Şeffaf Plak

 • Her türlü diş bozukluğu ve yamukluğu olan kişilere
 • Ağız, diş ve çene yapısı tedaviye uygun olan kişilere
 • Dişleri arasında çok büyük boşluk bulunmayanlara
 • Alt ve üst çene kemiklerinde gömülü diş bulunmayanlara
 • Çene konumu bozuk olmayan kişilere
 • İşi ve sosyal çevresi nedeniyle estetik kaygısı olan kişilere
Şeffaf plak dişleri diş telleri olmadan düzeltmenin görünmez yoludur. Şeffaf plak, dişleri metal veya kablolar olmadan kademeli olarak düzeltmek için bir dizi şeffaf, çıkarılabilir hizalayıcı kullanır.
Şeffaf plak tedavi uygulamalarında ilk olarak 3-D bilgisayar görüntüleme teknolojisi ile kişinin diş görüntüsü alınarak diş hareketlerinin bilgisayar destekli tasarım tahmini yapılır. Çapraşık ve deforme dolmuş dişleri düzeltmek için şeffaf plak tasarımı yapılır ve kişi bu plakları kullanmaya başlar. Akabinde düzenli kontroller ile kişinin dişlerinin gelişiminin takibi yapılarak, şeffaf plak tellerin ağızdaki uyum sorunları giderilir.
Şeffaf plak net hizalayıcılar, geleneksel diş tellerinin yaptığı şekilde çalışır: dişlere dikkatle kontrol edilen kuvvetler uygulayarak dişleri daha iyi bir pozisyona getirir. Ancak bunlar metal değildir; bunun yerine şeffaf, esnek plastikten yapılırlar.
 • Doktor koltuğunda geçirilen süre daha azdır.
 • Geleneksel diş tellerinden daha az muayene gerektirir.
 • Ağız hijyenini daha rahat sağlarsınız.
 • Geleneksel diş tellerinin aksine şeffaf düzelticilerinizi yemek yerken çıkarabilirsiniz.
 • İstediğiniz zaman çıkarabilir, istediğiniz zaman takabilirsiniz.
 • İnce olan yapısı sayesinde ağzınız yorulmaz.
Şeffaf plakların en büyük dezavantajı klasik diş tellerinde olduğu gibi hızlı bir tedavi sunmamasıdır. Tedavi sırasında büyük bir rahatlık avantajı olsa da kullanılan yöntem, tedavi süresini biraz daha uzatır. Sabit diş telleri ile bir sene sürecek olan bir ortodonti tedavisi, şeffaf plak ile 1,5 – 2 sene kadar bir süre alabilir.
Şeffaf plaklar, yeme içme konusunda sizi herhangi bir şekilde kısıtlamaz. Şeffaf plaklarınızı çıkardığınızda dilediğiniz yiyeceği tüketebilirsiniz. Yemeğinizin ardından diş temizliğinize dikkat etmeniz son derece önemlidir. 
Şeffaf plakları kullanmayı unuttuğunuzda tedavi sürecinizi uzatırsınız. Eğer dişlerinizde basit ortodontik sorunlar varsa şeffaf plak kullanım süreniz doktorunuz tarafından belirlenecektir. Bu kullanım sürelerine uymadığınızda ise sağlıklı dişlere kavuşmanız daha uzun sürecektir.
Son Güncelleme : 06/07/2022