Kompozit Lamine

Kompozit lamine şekil bozukluklarının giderilmesi işlemidir. Ön bölgeye özel bir malzeme, diş hekimin özenli çalışması ile dişler üzerine yerleştirilir ve dişler yeniden şekillendirilir. Kırık dişlerin tamirinde, küçük aralıkların kapatılmasında, dişlerin boylarının uzatılmasında, renklerinin değiştirilmesinde kullanılabilir.  

Kompozit lamine anestezi dahi gerektirmeden hızlı ve başarılı sonuçlar verir. En büyük avantajlarından biri  dişler dudak yüzeyleri aşındırılmaz. Yapılan kaplamalar kırılsa veya çıksa bile, dişler aşındırılmadığı için tekrar yapılmasa dahi problem teşkil etmez. Kompozit lamine kaplamalar tamir edilebilme özelliğinden dolayı ekstra avantaj sağlar. Tülay Akkol Dental Center’da, bir diş hekiminden kompozit lamineler taktırma ve bu tedavinin gülümsemeniz için neler yapabileceği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Doğal Görünüm
Minimum Ağrı
Hızlı Sonuç

Kompozit Lamine

  • Ayrık diş (diastema) vakalarında aralıkları kapatmada. Dişleri arasında aralık olan bireyler, dişlerini kestirmeden ve kuron yaptırmadan lamine diş uygulaması ile bu aralığı yarım saat içinde estetik bir görüntüye çevirebilir.
  • Yaşlanmaya bağlı olarak, estetik görüntüsünü kaybetmiş, kırılmış veya formu bozulmuş dişleri, yeniden gençlikteki şekline kavuşturmak için lamine uygulanabilir.
  • Diş beyazlatma işlemi yapılmasına rağmen, rengi açılmayan inatçı renklenmelerde lamine işlemi yapılabilir.
  • Ön dişlerde büyük dolgu ve çürük olması durumunda kompozit lamine uygulanabilir.
  • Ortodontik tedaviyi gerektirmeyen belirli bir düzeye kadar çapraşık dişlere yeniden form verilmesinde lamine uygulanabilir. Daha büyük çapraşıklarda, porselen lamine veya porselen kuron düşünülmelidir.
  • Negatif gülüş hattından pozitif gülüş hattına dönmek isteyenlere lamine uygulanabilir.
  • Dişlerinin şeklinden memnun olmayıp, yeni bir yüze sahip olmak isteyen tüm bireylere kompozit lamine yapılabilir.
Kompozit lamineler, ağız hijyenine dikkat edilmesi kaydıyla, uzun yıllar kullanılabilir. Ancak, çok sert ve kabuklu yemişler yenilmemeli, sert objeler dişler ile ısırılmamalı ve kırılmamalıdır. Keza, tırnak yemek, kalem ısırmak gibi kötü alışkanlıklar olmadıkça kompozit lamineler dayanıklıdır.
Lamine uygulaması çoğu kez bir seansta bitirilebilir. Ancak, uygulanacak seans sayısı yapılacak işleme/işlemlere göre değişir. Genellikle, 30 ila 60 dakika arasında süre yeterli olur. Bu süre sonunda, yeni ve estetik dişlerle diş hekiminizden ayrılmış olursunuz.
Kompozit lamine fiyatlarını, diğer alternatif tedavi fiyatları ile kıyaslamak gerekir. Lamine fiyatları, porselen lamine veya zirkonyum diş kaplama fiyatları ile kıyaslandığında daha ucuz bir tedavi seçeneğidir.
Son Güncelleme : 23/05/2024