Inley - Onley Dolgu

İnley ve onleyler normal bir dolgu yapılamayacak kadar çürümüş veya kırılmış arka dişlerde uygulanan restorasyonlardır. Dişten ölçü alınarak laboratuvar ortamında hazırlandıkları için indirekt dolgu olarak da bilinirler. 

Özel bir kompozit dolgu malzemesi ya da porselenden üretilirler. En büyük avantajı yandaki dişlerle olan temasının mükemmel olmasıdır, bu da hastaya uzun vadede rahatlıkla diş ipi kullanmak dışında yiyecek artıklarının dişlerin arasına girmemesine ve uzun vadede diş eti sağlığının korunmasını sağlar. Bir diğer avantajı düşme, kırılma gibi herhangi bir problemle karşılaşma ihtimali daha azdır.

Konforlu Tedavi
Minimum Ağrı
Hızlı Sonuç

Inley - Onley Dolgu

İnley ve onleyler dolgu ve kuron (kaplama) arasında bir çözümdür. İnley ve Onley tedavisi ile diş etleri de korunur ve dişler arasında renk uyumu daha iyi olur.
Hastanın dişindeki çürükler ya da kırıklar temizlenir ve düzgün yüzeyler elde edildikten sonra dijital diş hekimliği teknikleri kullanılarak ağız içinin üç boyutlu kameralarla bir ölçüsü alınıp bilgisayar ortamına aktarılır. Daha sonra hasta ağzında bulunan boşluğun laboratuvar ya da bilgisayar ortamında doldurulması için porselen malzemesinin bilgisayar tarafından şekillendirilmesi ve yapılan dişin yüzeyindeki eksikliğini dolduracak şekilde hazırlanan porselen dolgular hastanın dişine yapıştırılır.
Porselen inley ve onleyler diğer dolgulara göre daha estetiktir bu tür uygulamalarda diş ile restorasyon bitimi minimum hissedilir. Estetik ve konfor açısından çok yüksek kalite isteyen hastalara inley ve onleyler önerilir. İnley ve onleyler dişte fazla madde kaybı yaşamak istemediğimiz (kuron kaplama yerine) durumlarda tercih edilir.
İnley ve önlemlerin ömrü dolguda kullanılan materyale, hastanın ağız hijyenıne, uygulama yapan hekimin becerisine, dişe gelen çiğneme kuvvetlerinin şiddetine göre değişir.
En büyük avantajları yandaki dişlerle olan temasının mükemmel olmasıdır, bu da hastaya uzun vadede rahatlıkla diş ipi kullanmak dışında yiyecek artıklarının dişlerin arasına girmemesine ve uzun vadede diş eti sağlığının korunmasını sağlar. Bir diğer avantajı düşme ,kırılma gibi herhangi bir problem karşılaşma ihtimali daha azdır, ayrıca çok estetik sonuçlar elde etmemizdir.
İnley ve onleylerin büyük riskleri olmamakla birlikte hekim tarafından uygulama yapılırken tükürük yeterinde izole edilemezse ise restorasyon dişe iyi yapışmaz ve ilerde düşebilir.Bu restorasyonlar diğer dolgularda olduğu gibi çok büyük kuvvetler karşısında kırılabilir.
Dişteki geniş bir çürük temizlendikten ya da dişe kanal tedavisi yapıldıktan sonra geriye kalan sağlam diş dokusu her zaman basit bir dolgu yapmak için yeterli olamayabilir. Böyle bir durumda inley/onley restorasyonlar geriye kalan bu dokuyu koruyarak dişin eksik bölümlerini tamamlamayı sağlar. Böylece diş daha dayanıklı ve fonksiyonel hale gelir. Laboratuvar ortamında model üzerinde hazırlandıkları için komşu diş ve dokularla çok daha uyumlu olurlar, özellikle komşu dişlerle arasında gıda birikmesi gibi problemler minimuma indirgenir.
İnley ve onleylerin bakımı için sadece diş fırçalama, diş ipi kullanımı ve düzenli diş hekimi ziyaretlerini içeren düzenli ağız bakımı gerekmektedir.
Son Güncelleme : 13/07/2024